Čína dáva Afrike svoje kapacity, no nezvyšuje jej ekonomický potenciál

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 25. decembra (TASR) - Čínsky záujem o africký kontinent mu v konečnom dôsledku nemusí pomôcť. Na jednej strane Čína plne rozumie tomu, čo Afrika potrebuje, teda dobudovať infraštruktúru, ako sú cesty, železnice, elektrické vedenie. Na druhej strane tým však len využíva vlastné kapacity a nezvyšuje ekonomický potenciál afrických krajín. Povedal v rozhovore pre TASR ekonóm zo Zambie Barnabas Mwansa. „Čína si berie zdroje, ktoré tieto krajiny majú, no necháva ich ekonomiky závislé od ťažobného priemyslu. Hospodárstvo väčšiny afrických krajín však potrebuje diverzifikovať,“ zdôraznil Mwansa.

Africké štáty sa tým dostávajú v posledných mesiacoch do veľmi rizikovej pozície, pretože čínska ekonomika spomaľuje a tento vývoj prenáša aj do zahraničia. „Pre Afriku to znamená tiež spomalenie ekonomického rastu, v priemere zo 7 - 8 percent na takmer polovicu. To je však už málo na boj s chudobou v Afrike, a preto možno znovu očakávať jej nárast. Celkovo sa tým pre Afriku nemení nič v pozitívnom smere. V minulosti to boli najmä európske krajiny, ktoré ťažili v Afrike suroviny a držali ich ekonomiky v závislej pozícii. V súčasnosti ich vo väčšej miere vymenila Čína,“ konštatoval Mwansa s tým, že africké krajiny musia čo najviac investovať do vzdelávania mladých ľudí a do transferu technológií, ktorý je na kriticky nízkej úrovni.

Aj napriek tomu však už dostupné technológie, ktoré sú obľúbené u mladých Afričanov, postupne menia život na kontinente. „Napríklad drvivá väčšina mladých ľudí nepoužíva mobilný telefón primárne na telefonovanie, ale využíva jeho aplikácie, napríklad na peňažné transakcie. Rovnako farmári pri kalkulácii úrody a jej nahlasovaní používajú mobilné aplikácie. Takisto používajú tieto technológie a GPS na lokalizáciu zdrojov vody, najmä pri odľahlých farmách. Nositeľmi týchto nových technológií sú mladí ľudia, a to je pre mňa nádej, že aj vďaka nim dokážu vnímať, ako je dôležité meniť nielen ekonomiku, ale aj politický systém, aby bol moderný a demokratický,“ dodal Mwansa.

Čínsky prezident Si Ťin-pching prisľúbil na čínsko-africkom fóre spolupráce FOCAC, ktoré sa konalo začiatkom decembra v Johannesburgu, pomoc africkým štátom v celkovom rozsahu takmer 56 miliárd eur. Podľa rakúskeho denníka Die Presse Číňania budú investovať do budovania výrobných a spracovateľských kapacít, budú stavať cesty, prístavy a železničné trate. Čína sa už stala hlavným obchodným partnerom afrických štátov. Na druhé a tretie miesto odsunula Európu a USA. Obchodný obrat Činy s kontinentom dosiahol v minulom roku 220 miliárd eur. Tento rok však čínske investície v Afrike klesli medziročne o 40 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.