Rekonštrukcia Mierového námestia zachová jeho historický charakter

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Trenčín 26. decembra (TASR) – Rekonštrukcia historického Mierového námestia v Trenčíne sa začne na jar 2017, trvať by mala maximálne desať mesiacov. Predpokladané náklady celkovej rekonštrukcie vrátane nového mobiliára sú asi tri milióny eur. Mesto chce projekt financovať z úveru.

Podľa hlavného architekta mesta Martin Beďatša je rekonštrukcia nevyhnutná najmä kvôli inžinierskym sieťam, ktoré sú momentálne v nevyhovujúcom stave. "Ďalej ide o výmenu povrchov, lavičiek, odpadkových košov, osvetlenia. Budú sa dopĺňať aj stromy po obvode námestia. K projektu mesto pridalo aj prerobenie vonkajších kamenných schodov, ktoré sa nachádzajú pred farskými schodmi na Farskej ulici," priblížil Beďatš.

Ako dodal, následne sa pridajú drobné úpravy ako šachty v zemi, aby sa dali pripojiť trhové stánky, elektrina, voda a v neposlednom rade dlažba. Na tú budú použité tri druhy povrchov. Súčasné asfaltové chodníky nahradia rezanou žulovou mozaikou so štiepaným povrchom. Všetko budú prírodné materiály. Stredné plato bude sčasti nahradené trávnikom a štiepanou drobnou žulovou mozaikou. Ostatné plochy ostanú z pôvodného kameňa, ktorý vyberú, očistia a opäť osadia.

"Výsledkom rokovaní s autormi projektu z brnianskeho ateliéru RAW je, že lipa slobody na námestí zostane, do projektu pribudli oddychové trávnaté plochy práve okolo tohto stromu a aj na druhej strane ostrovčeka v strede námestia. Trávnikové pozadie lepšie zvýrazňuje tri body, ktoré sú na námestí – morový stĺp, strom slobody a novú fontánu Marka Aurélia. Okolo nej po novom pribudol kamenný prstenec s lavičkami a na zemi tabuľky s významnými historickými udalosťami Trenčína. Do projektu bolo zapracované i pódium, ktoré zostáva ešte v riešení," uzavrel Beďatš s tým, že i po rekonštrukcii námestia by mal byť zachovaný jeho historický charakter.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.