Padesátka je komédia mrazivá ako zmrznuté sliny bežkára

český herec Jiří Mádl Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 26. decembra (TASR) - Na Štedrý deň (24. 12.) vstúpil do slovenských i českých kín film s názvom Padesátka. Pod novú českú komédiu sa režijne podpísal Vojtěch Kotek, ktorého si diváci môžu pamätať najmä z filmu Snowboarďáci (2004), kde si zahral po boku Jirku Mádla. S tým sa opäť stretne vo svojom režijnom celovečernom debute, ktorý nakrútil podľa divadelnej hry a scenára Petra Kolečka. Novinkou nadviazali jej tvorcovia na líniu obľúbených českých zimných komédií a nezľakli sa ani mierne nekorektného humoru.

Padesátka je o ľuďoch zo zasnežených hrebeňov Krkonôš a pretekoch Trojkráľová päťdesiatka, ale aj o mužovi, ktorý sa rozhodol spoznať svojho otca. Odohráva sa v dvoch časových líniách, v súčasnosti a v retroštýle 70. rokoch. V hlavných úlohách sa divákom predstavia Jakub Prachař, Marek Taclík a Ondřej Pavelka. Pre frontového vojaka Prengela z poetického filmu Juraja Jakubiska Sedím na konári a je mi dobre je Padesátka vlastne návratom na filmové plátno. "S Jakubiskom som potom ešte robil film Post Coitum, je pravda, že tie ostatné snímky, nebolo ich málo, boli televízne projekty. Padesátka bola pre mňa výzva," povedal pre TASR Ondřej Pavelka. Filmový Pavka Bulán na margo novej komédie ďalej prezradil: "Je to o lyžiaroch a horách, o vášni k horám, k bežkám, k ženám, k alkoholu, my hovoríme, že je to komédia mrazivá ako zmrznuté sliny bežkára."

Ondřej Pavelka vystupuje v novinke ako otec Juru (Jakub Prachař), vášnivý bežkár, ktorý nemiluje nič iného, len beh na bežkách. "To je jeho život, má nepodareného syna, ktorý päťdesiatku behať nechce, ale má zase vášeň k 50-ročným ženám," priblížil komédiu, ktorá filmovým fanúšikom môže pripomenúť zimné klasiky ako Sněženky a machři či Anděl na horách.

Herec, ktorý tento rok oslávil šesťdesiatku, priznal, že v reálnom živote ho lyžovanie baví, ale beh na lyžiach vôbec neobľubuje. "Pretože stále musíte vyvíjať energiu a nesmiete vystúpiť zo stopy. Nemôžete sa zastaviť a kochať, lebo okamžite upcháte tú bežkársku diaľnicu a tí bežkári sú potom dosť ostrí," dodal s úsmevom Ondřej Pavelka, s ktorým si v novej komédii ďalej zahrali Vilma Cibulková, Jiří Schmitzer, Oldřich Kaiser, Kryštof Hádek, Tereza Voříšková, Hanka Vagnerová i Matěj Ruppert. Vo filme zaznie aj pieseň Bežky v podaní česko-slovenského zoskupenia Monikino Kino, o titulnú pieseň Padesátka sa postaral Michal Hrůza. Beh na lyžiach s hercami pred nakrúcaním trénoval majster sveta Martin Koukal, ktorý vo filme tiež stvárnil menšiu úlohu. Nakrúcalo sa v Špindlerovom Mlýne.

Komédiu Padesátka prináša do slovenskej kinodistribúcie Bontonfilm.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.