V časti Západných Tatier môže dôjsť vplyvom tepla k malým lavínam

Na snímke v popredí Nízke Tatry, v pozadí Vysoké Tatry a uprostred Liptovská kotlina Foto: TASR/Branislav Račko

Liptovský Hrádok 26. decembra (TASR) - Vo Vysokých a Nízkych Tatrách a Malej Fatre trvá malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V Západných Tatrách sa môžu vyskytnúť spontánne splazy a malé lavíny z tepla (druhý stupeň), lavínové nebezpečenstvo, naopak, nehrozí vo Veľkej Fatre vzhľadom na nesúvislú snehovú pokrývku. TASR informoval Igor Žiak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Uvoľnenie lavín je vo všeobecnosti možné len pri veľkom dodatočnom zaťažení na ojedinelých plochách vo veľmi strmom, extrémnom teréne, možné je len uvoľnenie spontánnych splazov a malých lavín pri oťažení snehovej pokrývky vplyvom tepla na južných, juhovýchodných a východných svahoch najmä Západných Tatier.

Za posledných 24 hodín nový sneh nepripadol. Výška snehovej pokrývky je veľmi nerovnomerná. Najmä na záveterných južných, juhovýchodných a východných svahoch v záveroch dolín Vysokých Tatier, úzkych žľaboch a terénnych depresiách sa vo vyšších nadmorských výškach nachádza miestami 30 až 80 centimetrov snehu. V stredných polohách je do 15 centimetrov kašovitého snehu, pričom súvislá snehová pokrývka sa nachádza približne od nadmorskej výšky 1800 metrov vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách, v Malej Fatre od 1400 metrov nad morom severných orientácií. Povrch snehovej pokrývky je veľmi rôznorodý, v nižších a stredných polohách je premočený dažďom, inde je nový sneh, ktorý nie je previazaný so starým zľadovateným podkladom, prevažne však v tienistých lokalitách najvyšších polôh Vysokých Tatier.

Dnes ráno bolo na horách zamračené, v stredných polohách Vysokých Tatier s doznievajúcim mrholením, v Nízkych Tatrách s hmlou. Teploty vzduchu sa pohybovali od - 2,3 stupňa Celzia o 7.00 h na Lomnickom štíte do 6,4 stupňa Celzia na Donovaloch. Fúkal prudký vietor západných a južných smerov s rýchlosťou do 70, v nárazoch do 100 kilometrov za hodinu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.