Prezásobenie trhov sa nemení, cena Brentu klesla

Ilustračné foto, ropa Brent. Foto: TASR/AP

Londýn 28. decembra (TASR) - Ceny ropy dnes opäť klesli, keďže prezásobenie trhov, ktoré spôsobilo prepad cien od polovice roka 2014 o dve tretiny, sa v blízkej budúcnosti určite neskončí. Informovala o tom agentúra Reuters.

Napriek určitým priaznivým správam z minulého týždňa, medzi ktoré patril nečakane výrazný pokles zásob ropy v USA, na trhy aj naďalej pôsobí fakt, že zásoby ropy vo svete sú príliš vysoké. Dôvodom je pokračujúca vysoká produkcia zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ako aj zo strany Ruska. Práve vďaka týmto producentom je na trhu ponuka zhruba o 0,5 až 2 milióny barelov denne (1 barel = 159 litrov) vyššia než dopyt.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári klesla do 8.39 h SEČ oproti poslednej uzávierke o 31 centov na 37,58 USD (34,33 eura) za barel. Cena americkej ľahkej ropy WTI zaznamenala pokles o 47 centov na 37,63 USD/barel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.