Nemecká vládna CSU kritizuje prezidenta Európskej centrálnej banky

Európska centrálna banka Foto: TASR/AP

Berlín 28. decembra (TASR) - V nemeckej vládnej Kresťansko-demokratickej únii (CSU) zosilňuje kritika kurzu prezidenta Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho. Informuje o tom na svojom portáli nemecká spravodajská televízna stanica N24. ECB nalieha čoraz silnejšie na priame financovanie štátov a zaplavuje trh ďalšími peniazmi. N24 sa odvoláva na vyjadrenie generálneho tajomníka Hospodárskej rady CDU Wolfganga Steigera pre DPA.

"Munícia Maria Draghiho nie je presné cielená, a preto je neúčinná. Doterajší kurz by bol oprávnený len v prípade, aby politici získali čas na reformy. Kým americká centrálna banka, Fed, už dávnejšie svoje smerovanie zmenila, vedenie ECB trvá na svojom "poslednom úspešnom kurze".

Steiger kritizoval aj sporné a doteraz tajné nákupy štátnych cenných papierov, ktoré robia niektoré národné centrálne banky členov eurozóny. Pozadie tejto operácie je sotva známe. Ide o operáciu Anfa (Agreement on net financial assets). Robia ich centrálne banky na svoj účet. Predovšetkým centrálne banky krajín eurozóny v problémoch "nákupy Anfa" výrazne zvýšili. Steiger však zdôraznil, že "Európa musí využiť aktuálne krízy na reformy".

Ekonómovia vyjadrili podozrenie, že v niektorých krajinách nákupmi štátnych dlhopisov dochádza k zakázanému financovaniu vládnych výdavkov. Do konca minulého roka národné centrálne banky dali v eurozóne dodatočne do obehu 700 miliárd eur. A vrhli ich na trh bez toho, aby "sa spýtali politikov, a aby o tom informovali obyvateľstvo a trhy", dodal Steiger.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.