Katolícka cirkev oslavuje 1. januára sviatok Panny Márie Bohorodičky

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 1. januára (TASR) - Katolícka cirkev oslávi 1. januára sviatok Panny Márie Bohorodičky. Veriaci si v tento sviatok pripomínajú udalosť, keď podľa záznamu v Evanjeliu sv. Lukáša, osem dní po narodení Ježiša, "obrezali chlapčeka a dali mu meno Ježiš".

Túto udalosť si cirkev pripomínala v dvoch sviatkoch: sviatok Obrezania Pána sa už od 6. storočia slávil 1. januára a sviatok mena Ježiš bol v nedeľu medzi 1. a 6. januárom alebo 2. januára.

Osmy deň po Vianociach bol donedávna známy ako sviatok Obrezania Pána, hoci pôvodne to bol mariánsky sviatok. Svedčili o tom aj modlitby pri sv. omši a pri liturgii hodín, v ktorých cirkev vyzdvihovala zásluhy Panny Márie ako Matky Syna Božieho.

Pri reforme cirkevného kalendára v roku 1969 sa oba spomínané sviatky nahradili slávnosťou Panny Márie Bohorodičky. Panna Mária bola vyhlásená za Bohorodičku (Theotokos) na Treťom ekumenickom koncile v Efeze v roku 431.

Dňa 1. januára sa v Bratislave už tradične koná v Katedrále sv. Martina slávnostná sv. omša za účasti najvyšších predstaviteľov štátu. Okrem sviatku Panny Márie Bohorodičky si veriaci pripomínajú v tento deň aj štátny sviatok - Deň vzniku Slovenskej republiky a začiatok nového občianskeho roka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.