V rámci Československa bol Opus považovaný za pokrokové vydavateľstvo

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 1. januára (TASR) – Hudobné vydavateľstvo Opus vzniklo 1. januára pred 45 rokmi.

Slovo Opus pochádza z latinčiny a označuje dielo, najmä hudobné. Práve tento pojem inšpiroval ľudí stojacich v roku 1971 pri zrode prvého slovenského vydavateľstva.

Hudobné vydavateľstvo Opus vzniklo v Bratislave vo vtedajšom Československu ako slovenská pobočka českého Supraphonu. V jeho nahrávacích štúdiách zneli rozmanité umelecké žánre a pri mikrofónoch sa striedali mnohí českí i slovenskí interpreti, sólisti, orchestre, kapely i majstri hovoreného slova. Vydávalo gramofónové platne, audiokazety, CD, hudobniny a knihy o hudbe. Prvým titulom Opusu sa stal album Konvergencie skupiny Collegium Musicum a jeho veľký úspech firmu naštartoval a dokázal oprávnenosť jej existencie.

Po Nežnej revolúcii v roku 1989 bolo vydavateľstvo transformované na akciovú spoločnosť. V roku 2005 Opus a. s. odkúpila firma Forza Music. V súčasnosti sa Opus zameriava výlučne na reedície starších nahrávok z ich fonotéky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.