PARTIZÁNSKE: Vodný hrad v Šimonovanoch už môže slúžiť verejnosti

Na snímke primátor mesta Partizánske Jozef Božik Foto: TASR/Jana Vodnáková

Partizánske 31. decembra (TASR) - Na viacero účelov bude po novom slúžiť zrekonštruovaný Vodný hrad v Šimonovanoch, mestskej časti Partizánskeho. Investíciu na kultúrnej pamiatke zo 14. storočia v hodnote viac ako 600.000 eur, ktorú financuje samospráva najmä z fondov Európskej únie, dokončili v tomto období.

"Som hrdý na to, že sme boli úspešní pri získavaní európskych prostriedkov viazaných práve na kultúrne pamiatky, respektíve knižnice a kultúrne zariadenia, pamäťové nosiče a v kontexte tohto úspechu sme dokázali pripraviť podmienky na to, aby sme zrekonštruovali pamiatku, ktorá je ak nie najstaršou, tak druhou najstaršou stavbou na území mesta Partizánske," skonštatoval pre TASR primátor Partizánskeho Jozef Božik.

Rekonštrukciou prešiel interiér, ako i exteriér kultúrnej pamiatky. "Sú opravené podlahy, sú opravené časti, ktoré boli nevyužívané, lebo neboli v dobrom technickom stave. Čo je veľmi dôležité, budova bude vykurovaná, to znamená, že tam je zabudované tepelné čerpadlo. Zároveň boli rekonštruované sčasti základy, bola daná nová izolácia, táto budova teda nebude vlhnúť. A tým, že sa tam vybudoval tiež suchý meander, je do istej miery zvizualizované aj to, v akej lokalite bol Vodný hrad vybudovaný," vymenoval časť prác Božik.

Priblížil, že Vodný hrad je kultúrnou pamiatkou, ktorá bude miestom expozície časti múzea, ale najmä bude slúžiť ako čitáreň pre mestskú knižnicu. Ak to mesto uzná za vhodné, bude tam tiež možné organizovať rôzne prijatia, respektíve spoločenské, reprezentatívne aktivity. "Zatiaľ je v pláne, že bude Vodný hrad otvorený dva dni, respektíve tri dni počas pracovného týždňa. Tu ešte budeme rokovať aj s výborom mestskej časti tak, aby sme v čo najväčšej možnej miere zohľadnili aj požiadavky občanov žijúcich v mestskej časti Šimonovany," ozrejmil.

Primátor predpokladá, že najbližšie desaťročia nebude musieť do Vodného hradu mesto investovať ani euro. "To znamená, že bude priestor na to, aby bola táto pamiatka využívaná a aby bola peknou atraktivitou pre tých ľudí, ktorí zavítajú do Partizánskeho," dodal.

Rekonštrukciu kaštieľa realizovala firma Soar, s. r. o., so sídlom v Žiline, za 564.000 eur s daňou z pridanej hodnoty (DPH), ďalšie prostriedky v hodnote niekoľkých desiatok tisíc eur investovala samotná samospráva, keďže sa počas realizácie prác vyskytli technické problémy.

Na investíciu získala radnica prostriedky z Regionálneho operačného programu (ROP) v rámci výzvy, ktorej cieľom je posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov. Celkové oprávnené výdavky schválené Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR predstavujú 942.098,05 eura, nenávratný finančný príspevok je vo výške maximálne 894.993,15 eura.

V investíciách okolo pamiatky zo 14. storočia magistrát pokračuje aj naďalej. V uplynulých týždňoch prešiel rekonštrukciou blízky chodník, v pláne má radnica aj vybudovanie parkoviska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.