Kríza v Donbase nezasiahla len Ukrajinu

Archívne zábery z Donbasu. Foto: FOTO JD

Praha 29. decembra (TASR) - Kríza v Donbase nezasiahla len Ukrajinu, ohrozuje aj európsky priemysel. Informuje portál českého denníka iDNES.

Ťažký priemysel na našom kontinente neprežíva dobré obdobie. K problémom, medzi ktoré patrí čínsky damping či emisné regulácie, sa pridáva aj ukrajinská kríza. V dôsledku rusko-ukrajinského konfliktu prichádzajú európski priemyselníci o významné zdroje surovín. Musia preto hľadať nových dodávateľov a nahradzovať dodávky zložitejšími cestami.

"Napríklad košická U.S. Steel dováža železnú rudu po mori až zo Severnej Ameriky. Dá sa očakávať, že v tom budú pokračovať. Transportné náklady sú pravdepodobne oveľa vyššie než v prípade dovozu z Ukrajiny," pre iDNES to uviedol analytik spoločnosti Cyrrus Jiří Šimara.

Hoci sa vlani EÚ pokúsila oživiť ukrajinský dovoz na svoje územie oslobodením od colných poplatkov, plány jej nevyšli. Mnoho banských spoločností v Donbase zastavilo prevádzku.

Donbas bol kováčňou Sovietskeho zväzu. Teraz hute a šachty devastuje vojna. Známe sú problémy impéria Rinata Achmetova. Od vypuknutia vojny medzi Ukrajinou a Ruskom prišiel o majetok za viac ako 5 miliárd USD (4,56 miliardy eur). Väčšina firiem sa nachádza práve v Donbase. Región, ktorý predstavuje len 5 % rozlohy Ukrajiny, vytváral 20 % jej hrubého domáceho produktu a 25 % exportu.

Ukrajinské firmy nedokážu využiť bezcolný režim jednoducho preto, že nič neprodukujú, alebo boli zničené ich prepravné trasy.

Export nestúpol ani po podpise asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou. V tomto roku klesol medziročne o 35,6 %. Export priemyselných surovín, železnej rudy a uhlia, pritom tvoril takmer polovicu jej exportu do Únie.

(1 EUR = 1,0962 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.