Ceny ropy mierne vzrástli

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Londýn 29. decembra (TASR) - Ceny ropy sa dnes po pondelkovom prepade čiastočne stabilizovali, keď ich podporil pokles teplôt v Európe aj v Spojených štátoch. Napriek tomu ale ceny aj naďalej zostávajú pod tlakom, keďže zásoby ropy vo svete sú stále príliš vysoké a ťažba na území najväčších producentov komodity neklesá. Informovala o tom agentúra Reuters.

Cena americkej ľahkej ropy WTI vzrástla do 9.14 h SEČ o 21 centov na 37,02 USD (33,77 eura) za barel (159 litrov) po tom, ako v pondelok (28.12.) klesla o viac než 3 %. Mierne sa zvýšila aj cena severomorskej ropnej zmesi Brent. Jej cena vzrástla o 20 centov na 36,82 USD/barel, no stále sa nachádza v blízkosti 11-ročného minima, ktoré zaznamenala tento mesiac.

Podľa obchodníkov sa pod mierne zvýšenie cien podpísal najmä nástup chladnejšieho počasia v Európe a Severnej Amerike, kde doteraz panovalo na zimné obdobie príliš teplé počasie. V USA meteorológovia očakávajú ochladenie najmä na východnom pobreží, čo je pre dopyt po energiách kľúčový región. A k poklesu teplôt v nasledujúcich dňoch by malo dôjsť aj v Európe.

No napriek tomu, že zvýšený dopyt po energiách v dôsledku chladnejšieho počasia môže v najbližšom období ceny ropy podporiť, trhy sa aj naďalej obávajú, že rast dopytu nebude stačiť na to, aby súčasné vysoké zásoby ropy vo svete výraznejšie klesli. Spôsobuje to aj pokračujúca vysoká produkcia v štátoch Organizácie krajín vyvážajúcich ropu i v Rusku.

(1 EUR = 1,0962 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.