Konajú sa prezidentské a parlamentné voľby v Stredoafrickej republike

Muž vhadzuje hlasovací lístok do volebnej urny 30. decembra 2015 v Banqui počas parlamentných a prezidentských volieb v Stredoafrickej republike. Foto: TASR/AP

Bangui 30. decembra (TASR) - V Stredoafrickej republike (SAR) sa dnes konajú prezidentské aj parlamentné voľby, ktoré by mohli prispieť k obnoveniu demokratického systému v krajine, ako aj k ukončeniu náboženského násilia. Informovali o tom svetové agentúry.

Volebné prípravy trvali dlhšie, než sa očakávalo, a pred volebnými miestnosťami sa tak vytvorili dlhé rady čakajúcich. Hlasovanie sa v SAR malo pôvodne konať už 27. decembra, termín sa však pre neskoré dodanie volebných materiálov posunul o tri dni.

Volieb v SAR sa môžu zúčastniť približne dva milióny oprávnených voličov. Na ich priebeh by zároveň malo dohliadať zhruba 11.000 príslušníkov mierových síl OSN.

O prezidentský úrad sa v SAR uchádza 30 kandidátov. Napriek chýbajúcim prieskumom verejnej mienky sa za favoritov považujú bývalí premiéri krajiny Anicet-Georges Dologuélé či Martin Ziguélé, ako aj moslimský líder a bývalý minister Karim Meckasousa. O túto pozíciu sa v súlade s ústavou nemôže uchádzať momentálna dočasná prezidentka SAR Catherine Sambová-Panzová.

Stredoafrickú republiku ako prevažne kresťanskú krajinu zachvátil chaos po tom, ako tam v marci 2013 prevzalo moc islamské hnutie Séléka, čo vyvolalo odvety najmä zo strany kresťanských milícií nazývaných Anti-balaka.

V dôsledku nábožensky motivovaného násilia zahynuli v krajine tisícky ľudí a presídlená bola približne štvrtina z celkového množstva 4,7 milióna obyvateľov.

Výsledky parlamentných i prezidentských volieb by mali byť známe približne dva týždne po odovzdaní hlasov. V prípade, že v nich ani jeden prezidentský kandidát nedosiahne jasnú väčšinu, by sa druhé kolo malo konať 31. januára.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.