MAĎARIČ: Chceme vypísať výzvy na mobilizáciu kreatívneho potenciálu

Na archívnej snímke minister kultúry SR Marek Maďarič Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 30. decembra (TASR) – Prvé výzvy na projekty a služby týkajúce sa mobilizácie kreatívneho potenciálu v regiónoch by Ministerstvo kultúry SR malo vypísať už v prvej polovici budúceho roka. Do tejto oblasti má z eurofondov v rámci aktuálneho programového obdobia 2014 až 2020 ísť 270 miliónov eur.

Ako v rozhovore pre TASR uviedol minister kultúry Marek Maďarič, pre Slovensko ide zatiaľ o neprebádanú pôdu, s ktorou nemá veľké skúsenosti. Považuje to však za veľkú príležitosť. Vysvetlil, že skorý termín vyhlásených výziev umožní v dostatočnom predstihu zistiť, či nebude potrebné časť financií relokovať do iných oblastí. "Tlačím na to, aby nám bolo čím skôr jasné, čo kde chceme a môžeme urobiť, aby sme vedeli povedať, či sme, alebo nie sme schopní absorbovať celých 270 miliónov eur," dodal.

Prioritná os 3 s názvom Mobilizácia kreatívneho potenciálu v regiónoch spadá pod Integrovaný regionálny operačný program (IROP). Pôvodným zámerom ministra bolo vytvorenie samostatnej prioritnej osi na obnovu kultúrneho dedičstva. "To by bolo z môjho hľadiska optimálne, ale nebola na to vôľa na úrovni Európskej komisie. Som rád, že sme vôbec presadili peniaze priamo pre kultúru, čím sa ešte viac otvorí jej potenciál pre spoločnosť, ako aj inovatívny ľudský potenciál," poznamenal Maďarič.

Tím na ministerstve už istý čas komunikuje s vyššími územnými celkami a samosprávami, aká je v tejto oblasti kapacita ľudí či malých firiem, ktorí by definovali, do akých projektov by mal finančný stimul smerovať. To, že peniaze pôjdu do regiónov, považuje Maďarič za správne, keďže, ako pripomenul, tvoriví ľudia žijú a pracujú na celom Slovensku. "Verím, že správne zainvestované prostriedky do rôznych kreatívnych odvetví im pomôžu presadiť sa na trhu a vytvoriť ďalšie pracovné miesta," uviedol.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.