Klausová zostane aj naďalej veľvyslankyňou na Slovensku

Česká velvyslankyňa Livia Klausová Foto: TASR/AP

Praha 30. decembra (TASR) - Česká veľvyslankyňa v Sýrii Eva Filipi a na Slovensku Livia Klausová akceptovali dočasné riešenie navrhnuté ministerstvom zahraničných vecí, ktoré ich obe - napriek tomu, že nespĺňajú podmienku prijatého služobného zákona - udrží na postoch veľvyslankýň aj v novom roku, informoval dnes spravodajský server iDNES.cz.

Novelu zákona, ktorá mala vyriešiť, že už dosiahli vek 70 rokov, nestihol parlament prijať včas.

"Obe veľvyslankyne súhlasili s dočasným riešením, keď budú mať s ministerstvom zahraničných vecí uzavretú dohodu o vykonaní práce do tej doby, než začne byť účinná technická novela zákonu o štátnej službe, ktorú ešte musí schváliť senát Parlamentu ČR a podpísať prezident republiky," povedala pre internetové vydanie denníka Mladá fronta DNES riaditeľka tlačového odboru českého rezortu zahraničia Michaela Lagronová.

S návrhom riešenia prišlo ministerstvo pred Vianocami a ako Filipi, tak aj Klausová sa naň rozhodli pristúpiť.

Prípad, keď diplomat pracuje pre svoju vlastnú krajinu na "dohodu o vykonaní práce" je ojedinelý. Všetko spôsobili politici, ktorí pôvodne schválili taký služobný zákon, ktorý nepripúšťa, aby v služobnom pomere bol niekto starší ako 70-ročný, vysvetľuje iDNES.cz.

Hoci politici začali na poslednú chvíľu problém riešiť, schváliť novelu služobného zákona do konca kalendárneho roka sa im nepodarilo. Respektíve len v Snemovni, Senát bude úpravu zákona schvaľovať až budúci týždeň v stredu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.