Bratislavský trh nehnuteľností bude aj v roku 2016 priať predávajúcim

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 31. decembra (TASR) – Prílev nových projektov, dopyt prevyšujúci ponuku, trh predávajúceho, kúpa bytu „z papiera“ či rekordne lacné hypotéky. Týmito pojmami charakterizoval bratislavský realitný trh v roku 2015 Filip Žoldák z realitnej kancelárie Herrys. Nasledujúci rok by podľa neho nemal priniesť žiadne dramatické zmeny.

„Rok 2015 sa v porovnaní so saturovanými trhmi rokov 2013 a 2014 zmenil na trh predávajúceho, keď dopyt prevýšil ponuku. Prvý kvartál tohto roka prekonal očakávania a zaznamenal najväčší dopyt po bývaní za posledných šesť rokov. Developéri sa tejto situácii prispôsobili a boli motivovaní k väčšej aktivite. Do ponuky prišli dlho odkladané projekty,“ zhodnotil konateľ spoločnosti pre TASR.

Žoldák vyčíslil, že za prvé tri štvrťroky sa predalo viac než 3000 bytov, pričom za celý rok 2014 to bolo okolo 2600 bytov. V predkrízovom roku obrovského realitného boomu 2008 sa podľa neho predalo vyše 4300 bytov. „Klienti enormne podpisujú a kupujú aj v období medzi Vianocami a Silvestrom,“ dodal.

Najsilnejším obdobím boli podľa Petra Ondroviča z realitnej kancelárie Lexxus jarné mesiace, keď sa ponuka rozšírila o 963 nových bytov, z ktorých sa viac ako polovica ihneď zazmluvnila. „Letné a jesenné mesiace opätovne potvrdili dobrú kondíciu realitného trhu novostavieb a ponuka sa rozrástla o ďalšie nové byty v 12 projektoch s celkovou ponukou 857 jednotiek,“ opísal. Ako upozornil, prvýkrát od roku 2009 vstúpil do predaja projekt, ktorý v rámci sledovaného obdobia dosiahol takmer 100-% vypredanosť.

Dvojizbové a trojizbové byty mali podľa Ondroviča tradične silné postavenie na strane ponuky aj dopytu. Z ponuky nových bytov sa strácalo zastúpenie veľkometrážnych bytov. Ku koncu roka sa začala ponuka developérov viac rozširovať aj o kategóriu jednoizbových a dvojizbových bytov s menšou metrážou. „Ponuka bytových jednotiek na bratislavskom rezidenčnom trhu nehnuteľností výrazne kopírovala požiadavku trhu a možno ju označiť za ustálenú,“ konštatoval.

Počas celého roka podľa neho v Bratislave kontinuálne rástli ceny voľných bytov. V porovnaní s koncom roka 2014 poukázal Ondrovič na nárast ich priemernej ceny o približne 2,5 %. V prípade predaných bytov nie je vývoj taký jednotný a za obdobím rastu nasledoval pokles ich priemernej ceny. V 3. štvrťroku sa priemerná cena predaných bytov ustálila na úrovni 1724 eur za štvorcový meter (m2) bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

V roku 2016 očakáva majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Absolute Alexander Krajňak pokračovanie v nastolenom trende, a teda stále zvýšený dopyt najmä po bytoch, rovnako starších aj novostavbách, ktorý bude naďalej podporovaný priaznivými úrokovými sadzbami hypoték. „Pribudnú opäť nové developérske projekty, respektíve bude pokračovať výstavba ďalších fáz súčasných projektov a predpokladáme, že ceny na rezidenčnom trhu budú aj naďalej mierne stúpať,“ predpovedá.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.