ESĽP zakázal Írsku deportovať podozrivého člena IS, píšu Irish Times

Európsky súd pre ľudské práva, ilustračné foto Foto: TASR/AP

Dublin 31. decembra (TASR) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) nariadil Írsku, aby nedeportovalo cudzinca, ktorý je podľa írskych úradov popredným členom organizácie Islamský štát (IS). Informoval o tom v stredu denník Irish Times.

Nariadenie zostáva v platnosti, kým vo veci nerozhodne ESĽP v Štrasburgu. Podozrivý sa obrátil na tento súd pred niekoľkými dňami. Podľa internetového vydania denníka Irish Sun sa 52-ročný muž odvolal proti rozhodnutiu írskeho najvyššieho súdu, ktorý umožnil jeho deportáciu na Blízky východ.

Michael Lynn, právny zástupca podozrivého, ktorého chcú úrady deportovať z dôvodu hrozby národnej bezpečnosti, na írskom odvolacom súde povedal, že jeho klient má plné právo na ochranu pred mučením. Vraj ho pre politické názory mučili začiatkom 90. rokov v štáte, kam ho chce Írsko vrátiť. Názov štátu ani meno dotyčného úrady nezverejnili.

Právnik ďalej povedal, že muž požiadal Írsko o štatút utečenca a má právo zostať v Írsku až do rozhodnutia v celej veci.

Denník Irish Times ale pripomenul, že muž požiadal o štatút utečenca v 90. rokoch a stiahol ju po tom, čo jeho manželka porodila a on tak dostal povolenie na pobyt.

Poradca ministra spravodlivosti Remy Farrell povedal, že cudzinec je vysokopostaveným operatívcom IS, ktorý verboval a vybavoval cestu ľuďom na účasť na "extrémistickom násilí". Farrell dodal, že keď muž žiadal o štatút utečenca, nikdy sa o mučení nezmienil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.