Ornitológovia odporúčajú na Silvestra miesto pyrotechniky prskavky a s

Ilustračné foto Foto: TASR/Roman Hanc

Bratislava 31. decembra (TASR) – Nepoužívať pyrotechniku v blízkosti porastov, parkov, vodných plôch, cintorínov, záhrad a ďalších miest, ktoré vtáctvo využíva na odpočinok. S takýmto odporúčaním prichádzajú pred dnešnou silvestrovskou nocou ornitológovia.

Odborníci z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) ponúkli niekoľko pravidiel ako osláviť koniec roka ohľaduplne k operencom, pre ktoré sú svetelné efekty a hluk súvisiaci s ohňostrojmi nepríjemné až nebezpečné.

Pripomenuli, že v minulosti sa objavilo niekoľko prípadov, kedy v súvislosti s používaním pyrotechniky, najmä ohňostrojov a petárd, došlo k úhynu vtáctva, niekedy aj kŕdľa v počte niekoľko desiatok či stoviek jedincov.

Lucia Deuschová z RPS vysvetlila, že hluk, ktorý používanie pyrotechniky sprevádza, môže poškodiť sluchové orgány vtákov a spôsobuje im stres. „Pri priamom kontakte s pyrotechnikou dochádza u vtákov k popáleninám, problémy im môžu spôsobiť aj chemikálie, ktoré obsahuje, najmä keď sa dostanú do ich dýchacej alebo tráviacej sústavy,“ uviedla.

Najviac pyrotechniky sa používa v tme, kedy už vtáky s výnimkou sov zanocovali. „Vplyv je preto ešte rušivejší a nepríjemnejší,“ podotkol Roman Slobodník z RPS. „V tme sa rozospaté vtáky, napríklad sýkorky, brhlíky, kôrovníky, orientujú ťažšie. Nočné prelety spôsobujú zbytočnú stratu energetických zásob, nazbieraných počas krátkeho zimného dňa, čo môže byť pre zimujúce vtáctvo osudné,“ doložil.

Ako môže silvestrovský ohňostroj vplývať na vodné vtáctvo ukázala i štúdia, ktorú robili švajčiarski ornitológovia na Ženevskom a Bodamskom jazere. Potvrdila pokles vtáctva medzi 31. decembrom a 1. januárom na približne polovicu. Vtáctvo mohutne opúšťalo hlučné miesta a hľadalo pokojnejšie územia. „V priebehu niekoľkých minút opustilo lokalitu až 4000 vtákov,“ priblížil Slobodník.

V RPS nechávajú na zváženie, či je pre živú prírodu agresívna forma osláv nevyhnutná. Z pohľadu ornitológov by bolo ideálne, keby ľudia pred ohromujúcimi svetelnými efektmi uprednostnili prskavky alebo sviečky. „Ak sa pyrotechniky neviete vzdať, vyberte si takú, ktorá má len malý dosah čo sa týka hlučnosti aj svetelných efektov,“ odporúčajú.

Podľa ornitológov je vhodné aspoň deň pred použitím pyrotechniky odstrániť z okolia miesta jej použitia kŕmidlá a iné lákadlá pre vtáctvo alebo ich zakryť tak, aby pre vtáctvo neboli zaujímavé.

Odporúčajú tiež, aby ľudia odstránili zvyšky pyrotechniky po jej použití, pretože môžu obsahovať toxické látky. Vhodné je tiež pozorne dodržiavať pokyny v návode na jej používanie, ktorý často obsahuje aj zásady na ochranu domácich zvierat a voľne žijúcich živočíchov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.