Pád lavín hrozí aj v Malej Fatre

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Liptovský Hrádok 8. januára (TASR) - Malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, sa vyskytuje približne od nadmorskej výšky 1900 metrov nad morom vo Vysokých a Západných Tatrách. V Malej Fatre hrozia lavínové zosuvy približne od 1300 metrov. TASR o tom informoval Marek Biskupič zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

"Snehová pokrývka je naďalej dobre spevnená a tvrdá, miestami až ľadová. Návštevníci hôr však musia pamätať, že už pri prvom stupni lavínového nebezpečenstva môžu byť ohrození pádom lavín," upozorňuje. I keď uvoľnenie lavín je vo všeobecnosti málo pravdepodobné, nebezpečenstvo môžu predstavovať vysokohorské, severne orientované žľaby a svahy, kde sa ešte ojedinele vyskytujú nestabilné vrstvy starého, hranatozrnného snehu.

Tendencia lavínového nebezpečenstva je podľa lavínových špecialistov vzhľadom na vývoj počasia mierne stúpajúca. Za posledných 24 hodín pripadlo do päť centimetrov nového snehu a to najmä v Malej Fatre. Výška snehovej pokrývky je veľmi podpriemerná a nerovnomerná.

Dnes ráno bolo na horách zamračené, v najvyšších polohách hmlisto so slabým snežením. Teploty vzduchu sa pohybovali od mínus 10 stupňov do mínus 3 stupne Celzia. Fúkal väčšinou mierny severný vietor do 7 metrov za sekundu, vo vysokých polohách a na hrebeňoch prudký s rýchlosťou do 20 metrov za sekundu, miestami v nárazoch aj viac.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.