Slovákom v zahraničí sa podľa E. Jurinovej nevenuje dosť pozornosti

Na snímke podpredsedníčka Národnej rady SR a poslankyňa za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Erika Jurinová. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Bratislava 18. januára (TASR) - Slovensko nevenuje dostatok pozornosti krajanom žijúcim v zahraničí. Myslí si to podpredsedníčka parlamentu Erika Jurinová (OĽaNO), ktorá minulý týždeň absolvovala pracovnú cestu do Kanady a USA. Pripomína, že aj zahraniční Slováci, ktorí odišli počas bývalého režimu, sa podieľali na jeho zmene. Považuje preto za nespravodlivé, ako sa k nim štát postavil. Zdá sa jej, že jeho "macošský" postoj pretrváva dodnes.

Na nedostatok záujmu zo strany Slovenska a vlády, a to súčasnej i tých predchádzajúcich, upozorňuje aj europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO). Rovnako ako Jurinová, ktorú na ceste sprevádzal, kritizoval spôsob možnosti voliť zo zahraničia v parlamentných voľbách. Podpredsedníčka Národnej rady SR upozornila, že zahraničným Slovákom okrem toho chýbajú aj základné informácie o voľbách, napriek tomu, že záujem je. Problém tiež vidia v pretrvávajúcom odchode mladých ľudí do zahraničia.

Na potrebu riešenia otázky zahraničných Slovákov poukazuje aj memorandum, ktoré podpísali viaceré ich spolky spolu so Škripekom a Jurinovou. Nápad podľa jej slov vzišiel zo strany Slovákov žijúcich v Kanade. Memorandum je určené pre novú vládu a parlament a naďalej otvorené na podpis. "Podpísanie memoranda považujem za historickú udalosť aj preto, lebo môže byť začiatkom novej a lepšej spolupráce Slovenska a Slovákov žijúcich v Kanade a USA," uviedla Jurinová.

Memorandum má vyslať signál, aby sa o krajanov v cudzine Slovensko viac zaujímalo. "Veríme, že sa nám spoločnými silami podarí dosiahnuť zmeny, o ktoré sa slovenské zahraničie dlhoročne usiluje, najmä v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu, volebného práva, televízneho a rozhlasového vysielania, propagácie Slovenska či kultúrnej a ekonomickej diplomacie a že spoločne prispejeme k tomu, aby sa na Slovensku upevnila demokracia a právny štát, a aby najmä mladí ľudí neboli nútení odchádzať za lepším životom do cudziny," píše sa v ňom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.