V Tatrách a Fatrách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo

Ilustračná snímka. Foto: Ilustračné foto: Ľuboš Pitoňák

Liptovský Hrádok 23. januára (TASR) - V Tatrách a Fatrách pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom informoval Jozef Richnavský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Pohyb vo vysokohorskom teréne si vyžaduje dôkladné zhodnotenie a otestovanie stability snehovej pokrývky. V Tatrách ako i Fatrách má lavínové nebezpečenstvo lokálny charakter. V Tatrách hrozia lavíny najmä na strmých svahoch vo vyšších polohách nad 1500 metrov nad morom, obzvlášť nebezpečné sú severné návetria v Západných a Vysokých Tatrách. V Malej a Veľkej Fatre sa mierne lavínové nebezpečenstvo týka strmých svahov s východnou až južnou orientáciou, kde sa sneh z poslednej periódy sneženia uložil vo forme snehových vankúšov a dosiek. Nebezpečné sú najmä strmé lokality bezprostredne pod prevejmi na hrebeňoch. Lavíny väčších rozmerov sa však nepredpokladajú.

Dnes ráno prevládalo na horách jasné a slnečné počasie. Vo vyšších polohách sa oproti predchádzajúcim dňom mierne oteplilo. Teplota vzduchu sa v polohách nad 2000 metrov nad morom pohybovala od -10 do -15 stupňov Celzia, na podhorí a v dolinách ranná teplota vzduchu klesla aj pod -15 a miestami sa priblížila hodnote -20 stupňov Celzia. Fúkal iba slabý až mierny vietor, v Nízkych a Západných Tatrách prevažoval juhozápadný vietor, v Malej a Veľkej Fatre fúkal prevažne juhovýchodný vietor a vo Vysokých Tatrách severozápadný vietor s rýchlosťou do 20 kilometrov za hodinu. Na hrebeni Malej a Veľkej Fatry však vietor prechodne silnie a prudký vietor dosahuje v nárazoch rýchlosť až 55 kilometrov za hodinu.

Za posledných 24 hodín nepripadol žiaden nový sneh. Úplne voľný prachový sneh z posledného sneženia je rozložený relatívne rovnomerne. Na mnohých miestach tak prekrýva vetrom ubité dosky, ktoré nie sú dostatočne zviazané so starým tvrdým zľadovateným podkladom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.