M.STINGL: Na Zemi sú stále biele miesta, ktoré čakajú na objavenie

Český etnograf a spisovateľ Miloslav Stingl Foto: TASR/archív Stingla

Bratislava 21. mája (TASR)- Na mape Zeme sú stále biele miesta, kde nevkročila noha človeka a stále je čo objavovať. Povedal v rozhovore pre TASR legendárny český etnograf a spisovateľ Miloslav Stingl. "Povedal by som, že sú na ostrove Nová Guinea, ktorý je druhý najväčší na svete. Žije na ňom 700-800 rôznych etník. Počas mojich ciest tam ešte žili kmene ľudožrútov. Aj preto ma Nová Guinea stále láka," uviedol český cestovateľ, ktorý prežil takmer dve desaťročia svojho života na cestách.

Svet prešiel dokola celkovo 14-krát, no najpamätnejšiu cestu si naplánoval už ako malé dieťa. "Keď som mal sedem rokov, tak som si nakreslil vlastný atlas so 150 mapami a v ňom som si naplánoval cestu okolo sveta. Presne podľa tohto detského plánu sa mi ju podarilo absolvovať. Bol tam však jeden rozdiel, že v čase, keď som si to kreslil, som nepredpokladal až taký rozvoj leteckej dopravy, preto som počítal, že sa medzi kontinentmi budem presúvať loďami. Začal som cestou na Balkán cez Rumunsko, Bulharsko do Turecka. Cez neho som prešiel krížom k jazeru Van a odtiaľ do Iránu, cez Áziu na americký kontinent a späť do Európy," konštatoval Stingl, ktorý dohovorí až 17 cudzími jazykmi.

Český etnograf a spisovateľ Miloslav Stingl Foto: TASR/archív Stingla

Bez ich znalosti sa nedajú spoznávať jednotlivé kultúry a preto si pri učení jazykov vyvinul vlastnú metódu. "Väčšinou to skúšam s deťmi. Ukážem na ruku, čakám, čo povedia, potom ukážem znova a keď to trikrát zopakujú, už to slovo viem. Mám aj vlastný slovník, kde sa nachádzajú najdôležitejšie slová ako jesť, piť, spať, stan a podobne. Vytvoril som si ho preto, aby som rýchlo zvládol základnú komunikáciu v jazyku. Pomáha mi aj v tom, že keď opustím nejaký kmeň, tak jeho jazyk veľmi rýchlo začnem zabúdať. Mozog asi nemá kapacitu na 17 jazykov naraz," povedal Stingl.

Stingl počas svojho života navštívil 152 krajín sveta, stal sa čestným náčelníkom severoamerického kmeňa Kikapov. Napísal viac ako 40 kníh, ktoré vyšli doma i v zahraničí v celkovom náklade viac ako 17 miliónov výtlačkov a je najprekladanejším českým spisovateľom. České vydavateľstvo Jota pripravuje na jeseň jeho prvú biografiu, ktorá zmapuje život 86-ročného cestovateľa, vrátane doteraz nepublikovaných zážitkov, fotografií a filmových materiálov na DVD.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.