Pokles nezamestnanosti v Nemecku sa podľa OECD v tomto roku zastaví

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Berlín 7. júla (TASR) - Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) predpokladá, že pokles nezamestnanosti v Nemecku sa po viacerých rokoch zastaví. Doterajšie znižovanie miery nezamestnanosti sa v druhej polovici tohto roka stabilizuje a do konca roka sa zastaví. Informovala o tom agentúra DPA.

Dôvodom je predovšetkým príchod utečencov na trh práce, čím sa analytici OECD zhodujú s nemeckými kolegami. Hoci príchod bude spočiatku pomalý, väčšina z nich bude nezamestnaná. V prvom rade pôjde o rečové znalosti, vzdelanie a uznávanie kvalifikácie.

V Nemecku je v porovnaní s ostatnými krajinami OECD menej mladistvých bez zamestnania, bez vzdelania, alebo práve v procese vzdelávania. Podiel takýchto mladých ľudí vo veku 15 až 29 rokov v posledných rokoch klesol výrazne pod 5 %, priemer OECD dosahuje 5,3 %.

Pozitívny vývoj na nemeckom trhu práce pokračoval od roka 2009. Podľa OECD miera zamestnanosti 15- až 74-ročných v priebehu tohto roka presiahne 65 %, priemer OECD dosahuje 60,5 %. Nezamestnanosť na úrovni 4,3 % je najnižšia za posledných 25 rokov. Podiel ľudí, ktorí sú aspoň rok bez práce, osem rokov neustále klesá. V Nemecku ide o 1,9 %, priemer OECD je 2,2 %. Na rozdiel od mnohých krajín OECD sa reálne mzdy v Nemecku od roka 2011 výrazne zvýšili.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.