Riziko ohrozenia Slovenska terorizmom sa v tomto roku môže zvýšiť

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 7. júla (TASR) – V tomto roku je možné predpokladať nárast rizika ohrozenia Slovenska terorizmom, a to v kontexte zvýšenej hrozby pre členské krajiny Európskej únie. Súvisieť to môže najmä s vývojom bezpečnostnej situácie v Sýrii, Iraku, Líbyi a Afganistane. Teroristické organizácie sa budú pravdepodobne snažiť odpovedať na svoje vojenské neúspechy na Blízkom východe formou teroristických útokov v Európe. Vyplýva to zo Správy o bezpečnosti Slovenska za rok 2015, ktorú dnes vláda zobrala na vedomie.

Podľa správy bude vývoj bezpečnostnej situácie na Slovenku aj v nadchádzajúcom období ovplyvňovaný širokým spektrom hrozieb, ktoré v minulom roku negatívne pôsobili na stabilitu a bezpečnosť v euroatlantickom priestore. "Naďalej sa predpokladá pretrvávanie hrozieb pochádzajúcich z takzvaného oblúku nestability tiahnuceho sa pozdĺž južných a juhovýchodných hraníc EÚ, predovšetkým kvôli miestnej politickej nestabilite a ozbrojeným aktivitám teroristických organizácií," uvádza sa v dokumente.

Pokračovať bude aj boj o pozíciu lídra globálneho džihádu medzi teroristickými organizáciami, ktorý sa môže prejaviť v snahách o šokujúce útoky s cieľom zvýšiť prestíž ich organizátorov. Bezpečnostnú hrozbu budú naďalej predstavovať navrátilci alebo menšie zradikalizované skupinky z konfliktných oblastí Sýrie a Iraku.

Pre aktuálny vývoj v krajinách zasiahnutých vojnovým konfliktom či nestabilným bezpečnostným prostredím nemožno podľa správy očakávať v blízkej budúcnosti zmiernenie migračnej a utečeneckej vlny smerujúcej do krajín EÚ. "V prípade dlhodobého zablokovania hraníc štátov ležiacich na takzvanej Balkánskej trase sa javí pravdepodobný odklon jestvujúcej migračnej trasy smerom do Talianska a na východ, pričom východná migračná trasa by mohla zasiahnuť aj územie Slovenska," píše sa v správe. V súvislosti s nárastom teroristických aktivít v európskych krajinách a utečeneckou vlnou možno očakávať v rámci Európy, vrátane Slovenska, hrozbu zvýšenej radikalizácie v spoločnosti.

"Erózia dôvery medzi NATO a Ruskom za uplynulé obdobie sa môže prejaviť v destabilizujúcej špirále vzájomných odvetných opatrení," upozorňuje dokument. Pretrvávajúcou bezpečnostnou hrozbou bude zraniteľnosť kritickej infraštruktúry z dôvodu narastajúcej možnosti sofistikovaných kybernetických útokov zo strany neštátnych alebo štátom podporovaných skupín.

K rizikovým faktorom bude patriť aj klimatická zmena, pretože degradácia životného prostredia i vo vzdialených regiónoch môže mať bezpečnostné dosahy na Európu vrátane Slovenska. Vzhľadom na možnosť výskytu živelných pohrôm na území SR budú pretrvávať riziká v oblasti bezpečnosti priehrad a hrádzí voči extrémnym povodňovým prietokom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.