Strelba v Dallase: Polícia oznámila úmrtie piateho policajta

Streľba na proteste v Dallase Foto: TASR/AP

Dallas 8. júla (TASR) - Streľba v Dallase vypukla okolo 20.45 h miestneho času, keď sa ľudia zišli na proteste proti dvom najnovším prípadom smrteľne postrelených Afroameričanov.

Policajný šéf povedal reportérom, že snajperi policajtov "prepadli". Polícia neskôr vo vyhlásení uviedla, že podozrivý, ktorý sa dostal do prestrelky s príslušníkmi dallaskej špeciálnej jednotky SWAT, je už vo väzbe a jedna záujmová osoba sa vzdala. Brown ešte vyhlásil, že komando na zneškodňovanie bômb preveruje podozrivý balík.

Muž, ktorý sa ukryl v parkovacej garáži v centre Dallasu a strieľal odtiaľ na policajtov pokúšajúcich sa s ním vyjednávať, je podľa amerických médií mŕtvy. Dallaská televízia KDFW uviedla, že sa sám zastrelil.

ČÍTAJTE VIAC: Belošský policajt smrteľne zranil v Minnesote černocha

Muž bol podozrivý z účasti na útoku ostreľovačov na policajtov pri štvrtkovej protestnej akcii v Dallase, ktorá sa skončila smrťou piatich z nich. Šesť ďalších utrpelo zranenia, niektorí veľmi vážne.

Uvedený útočník bol jedným zo štyroch, ktorí zrejme koordinovane zaútočili na protestnej akcii na policajtov. Zvyšní traja sú vo väzbe a odmietajú s vyšetrovateľmi spolupracovať.

Protestnú akciu v Dallase vyvolali najnovšie zastrelenia dvoch černochov v meste St. Paul v štáte Minnesota a v meste Baton Rouge v Louisiane policajtmi.

Pátranie po ostreľovačovi prebiehalo v celom centre, policajti prehľadávali hotely, reštaurácie, bary, niektoré byty. Vládol tam chaos, nad hlavami prelietavali vrtuľníky a na rohoch ulíc stáli policajti s automatickými puškami.

Demonštrácia proti policajnému násiliu na Afroameričanoch

Policajt v štáte Minnesota stredu 6. júla smrteľne postrelil Philanda Castila, keď sedel v aute s partnerkou a dieťaťom. Žena nakrúcala mobilom situáciu tesne po streľbe a v reálnom čase prenášala zábery na Facebook. Tvrdila, že policajt strieľal na Castila "bez jasného dôvodu", keď si muž vyťahoval z vrecka peňaženku s dokladmi, ako ho policajt žiadal. Video už videl obrovský počet ľudí.

V predchádzajúci deň v štáte Louisiana dvaja belošskí policajti pritlačili k chodníku Altona Sterlinga a v tejto polohe ho smrteľne postrelili. Aj tento policajný zásah bol zaznamenaný mobilom.

Pitva medzitým potvrdila, že Afroameričan Castile zomrel následkom mnohopočetných strelných poranených. Muž podľahol zraneniam o 21.17 h miestneho času v stredu 6. júla na jednotke intenzívnej starostlivosti v nemocnici Hennepin County Medical Centre v Minneapolise. Podrobnosti neboli v správe uvedené.

Ako spôsob smrti bolo uvedené zabitie.

Úrady tiež identifikovali dvoch policajtov, ktorí majú podiel na smrteľnom postrelení Castila. Ide o policajtov Jeronima Yaneza a Josepha Kausera, ktorí majú v danom okrsku odslúžené štyri roky.

Yanez pristúpil k autu zo strany vodiča a spustil paľbu a mnohokrát Castila zasiahol. Nikto iný nebol ranený.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.