USA a Južná Kórea sa dohodli na rozmiestnení protiraketového systému

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Soul 8. júla (TASR) - Washington a Soul sa dohodli na rozmiestnení amerického protiraketového systému THAAD v Južnej Kórei, aby zlepšili jej obranné schopnosti proti Severnej Kórei. Informovala o tom dnes juhokórejská agentúra Jonhap.

Rokovania o dislokácii THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) sa začali vo februári - po tom, ako KĽDR otestovala svoju raketu dlhého doletu.

Juhokórejské ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že rozhodnutie o rozmiestnení systémov THAAD je súčasťou "rozhodnej akcie" s cieľom zaručiť bezpečnosť Kórejskej republiky a jej ľudu pred severokórejskými jadrovými zbraňami, zbraňami masového ničenia a balistickými raketami.

K rozmiestneniu amerických systémov v Južnej Kórei by malo dôjsť čo najskôr. V správe agentúry Jonhap sa však neuvádza, či rokovania o THAAD sú už vo svojej konečnej fáze.

Medzičasom Čína už vyjadrila hlbokú nespokojnosť a rozhodne odmietla tento plán.

Svoj postoj Peking zdôvodnil tým, že americké systémy neprispejú k realizácii cieľa, ktorým je denuklearizácia Kórejského polostrova. Podľa Pekingu rozmiestnenie systémov THAAD skôr vážne poškodí strategické a bezpečnostné záujmy a regionálnu strategickú rovnováhu krajín regiónu, vrátane Číny.

Soul uviedol, že cieľom rozmiestnenia protiraketového systému je výlučne obrana pred Severnou Kóreou.

Ako dnes na svojej webovej stránke informoval denník Le Figaro, KĽDR označila zámer svojho južného suseda za "otvorené vypovedanie vojny" a dodala, že tieto opatrenia sú "najnepriateľskejším aktom" Spojených štátov, uvádza sa v dnešnom vyhlásení ministerstva zahraničných vecí KĽDR.

Pchjongjang už za svoj jadrový a raketový zbrojný program čelí sérii medzinárodných sankcií, ktoré sa ešte viac sprísnili v marci v dôsledku januárových raketových a jadrových skúšok KĽDR.

Rusko varovalo Kóreu pred nenapraviteľnými škodami

Rusko dnes varovalo, že rozmiestnenie amerického obranného protiraketového systému THAAD v Južnej Kórei by malo "nenapraviteľné dôsledky". Moskva sa týmto striktným vyhlásením pridala k už skoršiemu vyjadreniu Číny, ktorá tieto zámery považuje za ohrozenie regionálnej bezpečnosti.

Informuje o tom denník Straits Times s odvolaním sa na francúzske médiá.

"Spojené štáty s podporou svojich spojencov pokračujú v posilňovaní potenciálu ázijsko-tichomorského segmentu globálneho protiraketového obranného systému, čo podkopáva nastolenú strategickú rovnováhu v danom regióne i inde," uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Tieto aktivity "najnegatívnejším spôsobom poznačujú strategickú stabilitu", píše sa ďalej v stanovisku Kremľa, ktorý tým reagoval na spoločné vyhlásenie USA a Južnej Kórey, že na juhokórejskom území rozmiestnia protiraketový systém THAAD na odvrátenie potenciálnych útokov severokórejského režimu.

Čína a Rusko už niekoľko mesiacov tvrdia, že tento antibalistický systém nie je nutnosťou a prispeje k nakloneniu mocenskej rovnováhy v Tichomorí v prospech Spojených štátov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.