Predseda brazílskej poslaneckej snemovne odstúpil z funkcie

Brazílsky politik Eduardo Cunha. Foto: TASR/AP

Brazília 8. júla (TASR) - Kontroverzný brazílsky politik Eduardo Cunha, ktorý viedol impeachment voči suspendovanej prezidentke Dilme Rousseffovej, odstúpil z funkcie predsedu dolnej snemovne parlamentu. Cunha, ako ho citovala stanica BBC, svoj krok zdôvodnil tým, že za spustenie tohto procesu zaplatil vysokú cenu.

Cunha bol obvinený z prijatia úplatkov od štátnej ropnej firmy Petrobras. Prokuratúra tvrdí, že previedol milióny dolárov na svoje osobné bankové účty vo Švajčiarsku. Cunha tieto obvinenia popiera a momentálne čelí hrozbe vylúčenia z poslaneckej snemovne (dolnej komory) za klamanie pred kongresom.

Rousseffová v rozhovore pre týždenník Carta Capital označila Cunhu za najvplyvnejšieho muža Brazílie. Z postu predsedu dolnej snemovne ho dočasne vylúčili v máji na základe rozhodnutia najvyššieho súdu, čo viedlo k niekoľkotýždňovej patovej situácii v kongrese, keďže jeho stúpenci bojkotovali dočasného predsedu Waldira Maranhaoa.

Za následok to malo zablokovanie kľúčových hlasovaní, čo prakticky paralyzovalo novú vládu dočasného brazílskeho prezidenta Michela Temera.

"Len moje odstúpenie môže ukončiť túto nekonečnú nestabilitu. Dolná snemovňa nemôže čakať večne. Platím vysokú daň za to, že som spustil impeachment," vyhlásil Cunha.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.