Americké lietadlo s cestujúcimi pristálo omylom na leteckej základni

Lietadlo spoločnosti Delta Airlines Foto: TASR/AP

Washington 9. júla (TASR) - Dopravné lietadlo americkej spoločnosti Delta Air Lines so 130 cestujúcimi na palube pristálo vo štvrtok večer omylom na nesprávnom letisku. Airbus A320 sa namiesto na letisku v Rapid City v Južnej Dakote ocitol na leteckej základni Ellsworth Air Force Base. Informoval o tom dnes Národný úrad pre bezpečnosť dopravy.

Základňa Ellsworth sa nachádza približne 16 kilometrov od regionálneho letiska Rapid City. Pristávacie dráhy však majú orientované takmer identicky - zo severozápadu smerom na juhovýchod.

Letecká spoločnosť sa cestujúcim ospravedlnila a posádku postavila mimo služby až do úradného vyšetrenia incidentu.

Podľa agentúry AP sú však takéto prípady častejšie než by boli letecké spoločnosti ochotné priznať. Pred dvoma rokmi zistili reportéri agentúry, že od začiatku 90. rokov došlo v USA k najmenej 150 prípadom, kedy komerčné lietadlo pristálo na nesprávnom letisku alebo si piloti uvedomili, že sa blížia k inému letisku než mali naplánované.

Viacero týchto incidentov sa odohralo v noci, pričom piloti uviedli, že lietadlo nasmerovali na prvú osvetlenú dráhu, ktorú počas klesania uvideli. Niektorí povedali, že ignorovali navigačné prístroje, pretože údaje z nich nesedeli s tým, čo videli na vlastné oči.

V roku 2014 piloti Boeingu 737-700 spoločnosti Southwest Airlines zastavili stroj iba kúsok pred roklinou na konci dráhy v Hollisteri v Missouri. Mali pritom pristáť v neďalekom Bransone, ktorý má dvojnásobne dlhú pristávaciu dráhu.

Nákladné lietadlo Boeing 747 spoločnosti Atlas Air pár mesiacov predtým zase pristálo na maličkom letisku Jabara vo Wichite v Kansase namiesto základne McConnell Air Force Base. Dráha na letisku Jabara je bezmála o kilometer kratšia než je ideálna pristávacia dráha pre obrovské Jumbo. Trvalo potom desať hodín, kým lietadlo otočili a mohlo znovu vzlietnuť. Pre istotu predtým uzavreli neďalekú diaľnicu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.