Strečnianske hradné slávnosti ponúknu cez víkend históriu i romantiku

Hrad Strečno Foto: pmza.sk

Strečno 9. júla (TASR) - Do čias stredoveku a rytierov sa môžu preniesť návštevníci hradu Strečno a stredovekej dediny Paseka počas Strečnianskych hradných slávností. Na prvom ročníku podujatia uvidia dnes i v nedeľu 10. júla šerm, sokoliarov, tanec i ohňovú šou.

Zámerom Považského múzea v Žiline, ktoré je jedným z organizátorov podujatia, je podľa jeho riaditeľky Zuzany Kmeťovej oživenie stredovekej dediny Paseka pod hradom, program slávností plný histórie a romantiky však bude prebiehať i priamo na hrade.

"Svoje šermiarske zručnosti ukážu návštevníkom počas oboch dní podujatia viaceré skupiny historického šermu – Wagus, Cassanova, Memento Mori, Žoldnieri a Ctibor. Ukážky dobovej hygieny a hygienické návyky obyvateľov hradu v minulosti si zase pripravil Žilinský Cech Terra de Selinan," priblížila pre TASR Kmeťová.

Umenie s dravcami predvedú i sokoliari Falconarii, nádych orientu vo svojom tanci zase prinesie Bahar Sultana a Džamál. "Zatancujú však aj členovia historickej skupiny Wagus a Regii Caroli Regis, so starou hudbou na nádvorí hradu vystúpi Musica Poetica. Divadelné predstavenie si pripravila divadelno-improvizačná skupina Kapor na scéne, s ohňovou šou v dnešnom večernom galaprograme vystúpi v stredovekej dedine Wagus a Džamál. V nedeľnom programe budú účinkovať aj silní žongléri," doplnila riaditeľka Považského múzea v Žiline.

Program na Paseke v podhradí sa v sobotu i v nedeľu začína o 10.00 h, na nádvorí hradu o 10.30 h. Dnešný večerný galaprogram na Paseke sa začne o 18.00 h a ukončí ho ohňová šou o 20.30 h. Strečnianske hradné slávnosti pripravilo Považské múzeum v Žiline v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom a Skupinou historického šermu Wagus.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.