J. HŘEBEJK: Filmu Učiteľka hovoríme Pupendo s príbehom

Film Učiteľka Foto: Facebook Film Učiteľka

Bratislava 9. júla (TASR) - V Karlových Varoch dnes vyvrcholí 51. medzinárodný filmový festival. V hlavnej súťaži sa o Krištáľový glóbus uchádza aj prvý majoritne slovenský film úspešného českého režiséra Jana Hřebejka Učiteľka. Rozpráva príbeh učiteľky základnej školy, bezdetnej vdovy po armádnom dôstojníkovi, ktorá prostredníctvom svojich žiakov manipuluje s celým okolím. "Pôsobí veľmi emotívne, divák sa k nemu vracia aj niekoľko dní. Nie je to primárne politický film, ale je trochu ťažké sa takejto nálepke vyhnúť. Hovoríme mu 'Pupendo s príbehom'," povedal Jan Hřebejk k svojmu novému počinu o skorumpovanosti a malosti ľudského charakteru, pod ktorý sa podpísal scenárista Petr Jarchovský.

Hlavnú úlohu zdanlivo milej a láskavej učiteľky stvárnila Zuzana Mauréry. Prostredníctvom žiakov manipuluje s ich rodičmi za účelom osobného obohatenia. Nielen z obavy o prospech svojich milovaných detí väčšina rodičov nátlaku triednej učiteľky základnej školy podľahne. Nájdu sa však tri rodiny, ktoré sa rozhodnú učiteľke vzoprieť, a vzniknutú situáciu sa spoločne s riaditeľkou školy pokúsia zvrátiť.

Nadčasový príbeh o sile ľudského charakteru, odohrávajúci sa na začiatku 80. rokov, je inšpirovaný skutočnou udalosťou. "Zápas s učiteľkou, ktorá zneužíva svoje postavenie, odráža dobou podmienené aj nadčasové dilemy. Skutočný príbeh svojou intenzitou pretrval v našej rodinnej mytológii. Celé roky sme si ho znovu a znovu pripomínali pri najrôznejších príležitostiach. Udalosti, ktoré sa odohrali na jednom konšpiračnom rodičovskom združení ma inšpirovali k variácii na žáner drámy zo súdnej siene," doplnil scenárista normalizačnej drámy o patologickej manipulatívnosti Petr Jarchovský.

Pre väčšiu presvedčivosť a nadčasovosť tvorcovia filmu postavu učiteľky vybavili väčšou rafinovanosťou, inteligenciou a sexappealom. "Na scenári a na mojej postave sa mi páčilo, že nebolo jednoznačné, či ide o komédiu, alebo drámu. Snažila som sa učiteľku Drazdechovú v tejto polohe udržať, čo nebolo až také náročné, keďže moja postava bola výborne napísaná," spomínala na nakrúcanie predstaviteľka hlavnej úlohy Zuzana Mauréry. V postavách rodičov účinkujú herci Csongor Kassai, Peter Bebjak, Zuzana Konečná, Judita Hansman, Martin Havelka, Ondřej Malý a ďalší.

Učiteľka vstúpi do kín 21. júla. Nový Hřebejkov film je majoritným slovenským zástupcom našej kinematografie v hlavnej súťaži MFF Karlove Vary po piatich rokoch. Naposledy nás reprezentoval film Martina Šulíka Cigán (2011), ktorý na 46. ročníku podujatia získal Zvláštnu cenu poroty, Zvláštne poznanie pre Jána Mižigára za stvárnenie hlavnej postavy a dve neštatutárne ceny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.