PREVRAT V TURECKU: Svetoví politici vyjadrili podporu tureckej vláde

Americký prezident Barack Obama počas zasadnutia Národnej bezpečnostnej rady ohľadne vyšetrovania masovej streľby v nočnom gay klube Pulse v americkom Orlande na Floride, vo Washingtone 14. júna 2016. Foto: TASR/AP

Ankara 16. júla (TASR) - Americký prezident Barack Obama v reakcii na pokus o štátny prevrat v Turecku, ktorý v noci nadnes uskutočnila frakcia armády, vyhlásil, že všetky strany v tejto krajine by mali podporovať demokraticky zvolenú vládu, zachovať si umiernenosť a vyvarovať sa násilia. Informuje o tom agentúra AP.

Šéf americkej diplomacie John Kerry zdôraznil, že jeho rezort bude naďalej zameriavať svoju pozornosť na bezpečnosť amerických občanov v Turecku. Podľa neho USA vnímajú najnovšie udalosti v Turecku s veľkým znepokojením a príslušní činitelia monitorujú túto "veľmi nestabilnú situáciu".

Vysoká predstaviteľka pre zahraničnú politiku EÚ Federica Mogheriniová vyzvala na "pokoj a rešpektovanie demokratických inštitúcií" v Turecku. Dodala, že je v stálom kontakte s úradmi EÚ v Istanbule i Ankare.

Predseda Európskej rady Donald Tusk vyhlásil, že únia plne podporuje tureckú demokraticky zvolenú vládu. "Turecko je kľúčovým partnerom Európskej únie. EÚ plne podporuje tureckú demokraticky zvolenú vládu, tamojšie inštitúcie a právny poriadok," uviedol Tusk, pričom vyzval Ankaru k rýchlemu návratu k ústavnému poriadku.

Hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej Steffen Seibert povedal, že v Turecku sa musí dodržiavať "demokratický poriadok" a "pre ochranu ľudských životov sa musí spraviť všetko". Merkelová je podľa slov hovorcu ohľadom týchto udalostí v nepretržitom kontakte s čelnými predstaviteľmi svojej vlády.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.