Staré Mesto v Bratislave dá preveriť stav stromov na dunajskom nábreží

Ilustračná snímka Foto: TASR/Miroslav Košírer

Bratislava 18. júla (TASR) – Bratislavské Staré Mesto nechá vypracovať dendrologický posudok na stromy, ktoré sa nachádzajú na dunajskom nábreží. Ide o úsek medzi Mostom SNP a River Parkom, ktorý má mestská časť vo svojej správe. Pre TASR to potvrdila staromestská hovorkyňa Nora Gubková.

Samospráva Starého Mesta týmto krokom reaguje aj na vyvrátenie stromu na promenáde počas búrky začiatkom mesiaca. Strom hlošina úzkolistá, známa aj ako česká oliva, ako píše mestská časť na svojom facebookovom profile, vo vetre a búrke spadla, pričom už dlhší čas bola naklonená nad chodník. Pád stromu síce nikoho nezranil, avšak samospráva chce podobným pádom zabraňovať. Došlo k nim pritom podľa hovorkyne aj minulý rok v lete. Vtedy sa vyvrátil strom na Hviezdoslavovom námestí i na Palackého ulici, pričom bol v takom stave, že sa krivil z hodiny na hodinu.

Arboristi tento rok už skontrolovali napr. stromy na spomínanej Palackého ulici i Hviezdoslavovom námestí. Na týchto miestach samospráva totiž revitalizovala existujúcu zeleň, využila pritom aj peniaze z miliónovej dotácie v súvislosti so slovenským predsedníctvom. "Arboristi systematicky chodili, počúvali a vypracovali dendrologický posudok," uviedla Gubková.

Na Palackého ulici pribudlo 12 nových stromov a zároveň mestská časť nasadila zelený pás s autoregulačným trvalkovým záhonom, teda záhonom so schopnosťou samoregulácie. Zrevitalizovaná bola zeleň s celkovou plochou 80 štvorcových metrov. Pôvodné štvorce, v ktorých rástli stromy, boli nahradené súvislou plochou, kde majú stromy viac miesta.

K revitalizácii, ale aj k orezom existujúcej zelene na základe dendrologického posudku pristúpila mestská časť aj na Hviezdoslavovom námestí. "Zdravotný a výchovný" orez sa týkal celkom 160 zo 183 stromov. Staré Mesto vtedy zároveň zdôrazňovalo, že ide iba o orezy, nie výruby stromov. Mnohí sa totiž obávali, či mestská časť nezačne stromy rúbať. "Tak ako stromy v záhrade potrebujú jarný a jesenný orez, tak ho potrebuje aj verejná zeleň. Ideme sa konečne starať o zeleň, aby nám čo najdlhšie vydržala zdravá a bezpečná," vysvetľovala samospráva.

Mestská časť však okrem dendrologických posudkov plánuje riešiť aj náletovú zeleň, ktorá tiež podľa hovorkyne robí "šarapatu". Ako príklad spomenula jaseň na Múzejnej ulici, ktorý až dvíhal časť chodníka v danej lokalite. "Prvoradá je bezpečnosť," zdôraznila Gubková, podľa ktorej na nebezpečné či naklonené stromy môžu miestnu staromestskú samosprávu upozorňovať aj samotní obyvatelia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.