Prístrešok a lávka na Straníku získali nomináciu na cenu CE.ZA.R 2016

Na snímke turistickú lávku a prístrešok na vrchu Straník pri Žiline otvorili počas podujatia Žilinská 1000ka v Žiline v sobotu 9. apríla 2016. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Žilina 27. júla (TASR) – Projekt prístrešku a lávky na Straníku získal nomináciu na Cenu Slovenskej komory architektov za architektúru CE•ZA•AR 2016. TASR o tom informovala Erika Mikulová z Mestského úradu v Žiline.

Na cenu za architektúru v kategórii exteriér podľa nej porota nominovala prístrešok a lávku na Straníku od kolektívu autorov Michal Marcinov, Andrej Badin, Zuzana Demovičová, Peter Lényi, Ondrej Marko a Marián Lucký a exteriérové úpravy komplexu Digital Park v Bratislave od Igora Marka a Petra Pasečného. "Laureátov v jednotlivých kategóriách slávnostne vyhlásia 6. októbra 2016 počas galavečera v Starej tržnici v Bratislave," uviedla Mikulová.

Pripomenula, že s nápadom postaviť turistickú vyhliadku prišlo mesto Žilina, ktoré je významným členom Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Malá Fatra. "OOCR Malá Fatra pripravila workshop na tému Straník – turistická vyhliadka a na základe workshopu vznikol návrh vytvorenia lávky a prístrešku na Straníku, ktorá rešpektuje význam národnej kultúrnej pamiatky, požiadavky vlastníkov pozemkov i paraglajdistov na tomto území. V rokoch 2014–2015 sa vypracovala projektová dokumentácia a realizoval archeologický výskum, ktorý ukázal nové možnosti turistického využitia lokality Straník do budúcna," doplnila Mikulová.

Lávku a prístrešok na Straníku začali stavať na jeseň 2015. "Od investície očakávame výrazné zatraktívnenie turistického potenciálu našich členov – mesta Žilina a obce Teplička nad Váhom. Na Straník bude možná príjemná prechádzka aj pre rodiny s deťmi či starších ľudí, ktorí sa budú môcť bezpečne a komfortne dostať na kopec s najkrajším výhľadom na hrebeň Malej Fatry, Terchovskú dolinu, Žilinu až po Javorníky," povedal po začiatku stavby výkonný riaditeľ OOCR Malá Fatra Peter Šimčák.

Celková investícia od workshopu, projektovania, archeologického výskumu až po realizáciu lávky dosiahla 71.590 eur a financovali ju z rozpočtu OOCR Malá Fatra. Lávku na Straníku slávnostne otvorili 9. apríla počas podujatia Žilinská 1000-ka, uzavrela Mikulová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.