Po odsúdenom exsiskárovi L. Kosíkovi sa stále pátra

Ilustračné foto. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 28. júla (TASR) – Slovenská polícia stále neúspešne pátra po bývalom príslušníkovi slovenskej tajnej služby a expríslušníkovi polície Ľubošovi Kosíkovi, ktorého koncom júna Najvyšší súd (NS) SR v kauze falšovania zmeniek odsúdil na 14 rokov väzenia.

"Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v najbližších dňoch požiada príslušné Obvodné oddelenie Policajného zboru o správu, v ktorej by malo byť uvedené, aké skutočnosti bránia zadržaniu odsúdeného. Po prípadnom zistení súdu, že sa osoba nenachádza na území Slovenskej republiky, súd vydá európsky, resp. medzinárodný zatýkací rozkaz," objasnila dnes pre TASR hovorkyňa ŠTS v Pezinku Katarína Kudjáková.

Na odsúdeného bývalého policajta Ľuboša Kosíka, ktorý je na úteku, stále nevydali medzinárodný zatykač. Odísť mohol legálne a s vlastným pasom. Píše dnes okrem iného denník Sme. Ako ďalej uvádza, "bezpečnostné zložky štátu neurobili nič, aby zabránili úteku odsúdeného expolicajta Kosíka, ktorý figuroval aj v nepotrestanej kauze zavlečenia syna exprezidenta Michala Kováča z roku 1995".

"Na osobu vydal Najvyšší súd Slovenskej republiky príkaz na dodanie do výkonu trestu odňatia slobody 21. júna," uviedol na začiatku júla pre TASR hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl. Keďže na Kosíka nie je stále vydaný európsky zatýkací rozkaz ani medzinárodný zatykač, teda nie je v pátraní Interpolu, pátra sa po ňom len na Slovensku.

Kosík si pre falšovanie zmeniek v celkovej hodnote 2,4 milióna eur za mrežami odsedí 14 rokov. NS SR v júni zamietol jeho odvolanie. Vlaňajší rozsudok ŠTS sa tak stal právoplatným a vykonateľným.

Keďže sa Kosík nezúčastnil verejného zasadnutia, nemohol byť okamžite zadržaný príslušníkmi Zboru väzenskej a justičnej stráže. NS SR v takomto prípade vydáva okrem príkazu na zadržanie aj nariadenie výkonu trestu a príkaz na dodanie do výkonu trestu.

Kosík bol uznaný vinným z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti a prečinom krivého obvinenia. Bývalý elitný policajt, ktorý v minulosti figuroval v kauze zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do cudziny, si odpyká 14-ročný súhrnný trest v ústave na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia. Okrem toho mu bol uložený i finančný trest vo výške 100 000 eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.