Na daniach vybrala Považská Bystrica v prvom polroku 2,21 milióna eur

Foto: TASR/AP

Považská Bystrica 28. júla (TASR) - Mesto Považská Bystrica vybralo k prvému termínu splatnosti (30. 6.) na miestnych daniach a poplatkoch takmer 2,21 milióna eur. Je to takmer 54 % z celkovej výšky daní a poplatkov vyrubených fyzickým a právnickým osobám. Z predchádzajúcich rokov daňoví dlžníci k rovnakému dátumu z daňových nedoplatkov uhradili 215.000 eur.

Podľa šéfa ekonomického odboru mesta Antona Martausa samospráva v tomto roku vyrubila miestne dane v celkovej sume viac ako 4 milióny eur. Ide pritom o daň z nehnuteľností, poplatok za komunálny odpad a drobné stavebné odpady, daň za psa a ostatné miestne dane. Mesto pre občanov ako aj právnické osoby vytlačilo viac ako 30.000 rozhodnutí.

"Právnickým osobám sme rozhodnutia posielali poštou, pričom prvý termín splátky mali do 30. apríla a termín druhej je do 30. septembra. Pokiaľ ide o fyzické osoby, občania mali povinnosť dane zaplatiť do 30. júna. V prípade, ak je daň vyššia ako 35 eur, tak je možné ju zaplatiť v dvoch splátkach. Prvú do 30. 6. a druhú do 30. 9. Samozrejme, že občania môžu obe splátky zaplatiť naraz v prvom termíne splátky," doplnil Martaus.

Občania podľa neho môžu dane a poplatky uhradiť prostredníctvom internetbankingu, bankovým prevodom v banke, v bankomate alebo poštovou poukážkou, ktorá bola súčasťou rozhodnutí. Je možnosť zaplatiť aj priamo do pokladne na mestskom úrade. Aj Považská Bystrica sa stretáva s neplatičmi, ktorí keďže si neplnia svoju zákonnú povinnosť, musia počítať s následkami. Peniaze z miestnych daní idú na zimnú či letnú údržbu, šport, likvidáciu komunálneho odpadu, verejné osvetlenie či kultúru.

"Miestne dane idú priamo do rozpočtu mesta a ich platenie je pre každého občana nielen zákonnou, ale aj morálnou povinnosťou. Nie je korektné, aby jeden občan miestne dane poctivo platil a druhý nie. Každý rok preto zverejňujeme mená neplatičov na webovej stránke mesta, následne tiež zasielame upomienky a v krajnom prípade vymáhame daňové nedoplatky prostredníctvom exekútora," zdôraznil vedúci ekonomického odboru.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.