Reuters: Erdogan chce dostať armádu aj tajnú službu pod svoju kontrolu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: TASR/AP

Ankara 29. júla (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce dosiahnuť, aby armáda i tajná služba MIT spadali pod kontrolu jeho úradu. Erdogan sa údajne takto vyjadril po štvrtkovom zasadnutí najvyššej vojenskej rady (YAŠ), ktorému predsedal premiér Binali Yildirim. S odvolaním sa na zdroj z prostredia tureckého parlamentu o tom dnes informovala agentúra Reuters.

Erdogan podľa slov svojho hovorcu schválil rozhodnutie YAŠ-u ponechať vo funkcii náčelníka generálneho štábu armády Hulusiho Akara, ako aj viacerých ďalších veliteľov námorných a vzdušných síl pričom v rámci najvyššieho velenia ozbrojených síl celkovo spravil len veľmi málo zmien.

"Prezident povedal, že... s opozičnými stranami bude diskutovať o tom, že by previedol generálny štáb a MIT pod kontrolu svojho úradu," uviedol zdroj pre Reuters.

Obe tieto zložky v súčasnosti spadajú pod kontrolu tureckého premiéra a na to, aby prešli pod dohľad prezidenta, by sa musela zmeniť ústava, k čomu je potrebný aj súhlas opozičných parlamentných strán, uvádzajú turecké médiá.

Na archívnej snímke tureckí vojaci stoja pred stúpencami prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana počas protestu v Istanbule na námestí Taksim v sobotu 16. júla 2016. Foto: TASR/AP

Avizované opatrenie je vnímané ako súčasť rozsiahlych čistiek, ku ktorým turecká vláda pristúpila po nedávnom neúspešnom pokuse o štátny prevrat.

V reakcii na puč, z ktorého organizovania obviňuje Erdogan moslimského exilového duchovného Fethullaha Gülena, turecké úrady v uplynulých dvoch týždňoch prepustili, zbavili funkcií alebo začali vyšetrovať tisíce ľudí zo štátnych inštitúcií vrátane ministerstiev, armády či polície.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.