Export Kia Motors Slovakia do Ruska klesol v 1. polroku o polovicu

Ilustračné foto. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Teplička nad Váhom 29. júla (TASR) – Export spoločnosti Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom do Ruskej federácie klesol v 1. polroku 2016 na 7 %, čo je o 7 % menej ako v rovnakom období roku 2015.

Hovorca automobilky Jozef Bačé pripomenul, že ruský trh bol v minulom období dominantný. "Momentálne je našou jednotkou trh vo Veľkej Británii, kam smeruje viac ako 15 % produkcie. Nasleduje Nemecko s 9-percentným podielom. Veľmi dobre sa nám v prvom polroku ukazovali krajiny južnej Európy. Najmä Španielsko a Taliansko, kam smerovalo zhodne viac ako 8 % z našej produkcie. Ruská federácia uzatvára prvú päťku s niečo viac ako 7-percentným podielom," povedal Bačé.

Výpadok na ruskom trhu podľa neho nahrádza zvýšený odbyt v krajinách západnej a južnej Európy. "Pozeráme sa aj po nových odbytiskách, veľký potenciál do budúcna vidíme najmä v krajinách severnej Afriky. Momentálne exportujeme autá do viac ako sedemdesiatich krajín, nielen do Európy, ale aj do krajín v iných častiach sveta," doplnil hovorca automobilky.

Kia Motors Slovakia v 1. polroku 2016 vyrobila 177 900 automobilov, čo predstavuje 4,7-% medziročný nárast v porovnaní s prvým polrokom 2015. Výroba motorov vzrástla o 11 % a do konca júna 2016 dosiahla viac ako 318 000 kusov. Najvyrábanejším automobilom v závode Kia Motors Slovakia je v súčasnosti štvrtá generácia modelu Sportage. "Počas prvých šiestich mesiacov tohto roka tvorila jeho produkcia až 64 % z celkového objemu vyrobených vozidiel. Modelová rada cee’d dosiahla 28 % a praktická Kia Venga 8-% podiel," uviedol Bačé.

Kia Motors Slovakia je prvý výrobný závod spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Vybudovali ho v rokoch 2004 až 2006. Výrobu automobilov, ako aj motorov pre osobné autá, spustili v decembri 2006. Na Slovensku v súčasnosti Kia zamestnáva približne 3800 ľudí. Vyrába automobil Kia cee'd v troch karosárskych úpravách – päťdverový cee'd, Sportswagon, trojdverový športový pro_cee'd, športovo-úžitkový model Kia Sportage, rodinné MPV Kia Venga.

V júni 2015 spoločnosť začala vyrábať produktovo vylepšenú verziu Kia cee’d, po ktorej bola do výroby zaradená i jej športová edícia GT Line. V decembri 2015 závod spustil sériovú výrobu štvrtej generácie športovo-úžitkového modelu Kia Sportage. Od začiatku sériovej výroby opustilo brány závodu už viac ako 2,428 milióna vozidiel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.