Istanbul 30. júla (TASR) - Aktéri neúspešného pokusu o vojenský prevrat v Turecku, ktorí pri ňom zahynuli, nebudú pochovaní na tzv. cintoríne zradcov, ako bolo pôvodne plánované. Agentúra DPA o tom informovala s odvolaním sa na piatkové správy tureckých médií.
Istanbulský starosta Kadir Topbaš podľa citovaných zdrojov z prostredia tureckej vlády oznámil, že cintorín tohto druhu nakoniec na okraji mesta nevznikne. Tabuľu s nápisom "Cintorín zradcov", ktorá sa objavila na jednom z priestranstiev, nechal Topbaš po konzultácii s náboženskými orgánmi odstrániť.
Zatiaľ nie je jasné, čo sa stane s pučistami, ktorých už na tomto mieste pochovali. Ako uviedla turecká agentúra DHA, starosta sa ešte v utorok zastával pôvodného zámeru slovami: "Rodina ho nechce a bude pochovaný na cintoríne zradcov. Tí, čo zradia svoj ľud, nenájdu pokoj ani v hrobe."
Denník Hürriyet uviedol, že Topbaš sa vyslovil za zriadenie takéhoto cintorína päť dní po neúspešnom pokuse o puč z 15. júla. "Tí, čo pôjdu okolo, by ich mali preklínať. Každý, kto tadiaľ pôjde, by ich mal preklínať," cituje zo zverejneného článku DPA.
Ankara tvrdí, že za vzburou armádnej frakcie stojí moslimský duchovný Fethullah Gülen, žijúci v americkom exile. Udalosti si vyžiadali približne 290 mŕtvych a stovky zranených. Turecké orgány zareagovali masovým zatýkaním a odvolávaním osôb, ktorým pripisujú podiel na prípravách prevratu.
Erdogan ohlásil stiahnutie žalôb ohľadne urážok hlavy štátu
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa rozhodol stiahnuť všetky žaloby voči osobám, ktoré ho údajne urazili. Oznámil to dnes na podujatí v hlavnom meste Ankara, venovanom obetiam neúspešného pokusu o vojenský prevrat v Turecku z 15. júla.
Podľa jeho slov, ktoré citovala agentúra AP, chce "len pre tentoraz prepáčiť a odvolať všetky konania ohľadne mnohých prejavov neúcty a urážok" namierených proti nemu ako hlave štátu. Erdogan pritom poukázal na "novú chúlostivú situáciu", ktorej by mali prispôsobiť svoje správanie "všetky zložky spoločnosti a v prvom rade politici".
Urážka prezidenta je v Turecku trestným činom, ktorého páchateľ môže dostať trest do výšky štyroch rokov väzenia. Príslušný zákon bol v minulosti využívaný len zriedka, odkedy však Erdogan nastúpil na prezidentský post v roku 2014, prokuratúra otvorila stovky takýchto konaní. Žalobám čelili a čelia novinári, karikaturisti, akademici či dokonca školáci.
Erdogan počas dnešného vystúpenia taktiež odmietol kritiku západných krajín ohľadne postupu tureckých orgánov po prekazenom puči a odkázal, aby "sa starali o seba".
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR