V Rusku odsúdili štyroch ľudí za verbovanie bojovníkov pre IS v Sýrii

Na archívnej snímke bezpečnostný pracovník stojí neďaleko hlavnej budovy Federálnej bezpečnostnej služby Ruskej federácie (FSB), bývalého sídla KGB (v pozadí) v Moskve 27. januára 2015. Foto: TASR/AP

Moskva 30. júla (TASR) - Moskovský okresný vojenskú súd vymeral v piatok od 28 do 30 rokov väzenia štyrom osobám, ktoré verbovali bojovníkov pre organizáciu Islamský štát (IS) v Sýrii. Informovala o tom Federálna bezpečnostná služba (FSB).

"V rokoch 2014 a 2015 FSB vystopovala štyri osoby zo stredoázijskej krajiny, ktoré verbovali militantov pre Islamský štát a posielali ich do zóny bojových operácií v Sýrii," uvádza sa v správe FSB, z ktorej citovala agentúra TASS.

"Aby dokázali svoju lojálnosť šéfovi teroristickej organizácie, zaútočili a zabili rodinu v Moskovskej oblasti," dodala FSB.

Rusko začalo vlani v septembri podnikať nálety na pozície IS v Sýrii, aby podporilo sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Riaditeľ FSB Alexandr Bortnikov 27. júla tohto roku informoval, že len v priebehu vlaňajška sa tajná služba zamerala na takmer 3000 osôb, ktoré sa vrátili do Ruska z krízových oblastí v Sýrii, Afganistane a Iraku.

"Približne 220 týchto ľudí pripravuje útoky. Iní sú činní ako verbovači pre džihád," povedal Bortnikov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.