V službách roboty časom pripravia v Európe o prácu päť miliónov ľudí

Na archívnej snímke robot, ktorý čapajuje nápoje Foto: TASR/Henrich Mišovič

Viedeň 30. júla (TASR) - V obsluhe centrálnych skladov sa už dávnejšie presadila vo veľkom rozsahu automatizácia. Informuje o tom agentúra APA. Teraz sa začala technická revolúcia aj v starostlivosti o budovy. Bude viesť k masívnemu znižovaniu potrebného počtu pracovníkov s najnižšou kvalifikáciou, respektíve bez nej. Na tento trend upozornil vedúci Ústavu manažmentu pre nehnuteľnosti a zariadenia (IFM) Technickej univerzity vo Viedni Alexander Redlein.

Prvými signálmi zmien sú nasávacie roboty a robotické kosačky. Mnohí pracovníci zostanú bez možnosti ďalšieho zapojenia sa do pracovného procesu, lebo sú fakticky analfabetmi.

Redlein odhaduje, že automaty časom nahradia asi 30 percent pracovníkov v sektore pomocných služieb. Bude to znamenať, že pribudne asi 5 miliónov ďalších nezamestnaných. Pôjde o počet, ktorý niekoľkonásobne prevyšuje množstvo prisťahovalcov na náš kontinent v posledných rokoch.

V Rakúsku sa o upratovanie v budovách a ich okolí stará takmer 270.000 osôb. Digitálne prepojené upratovacie stroje, môžu viesť k návratu domácich majstrov. Ale pre nich zostane len jednoduchá činnosť – pomocné práce pre roboty, napríklad nastavovať ich do pracovnej polohy, keď sa prevrátia. Alebo budú v nových veľkých budovách vychytávať "muchy" klimatizácie. Kým sa ich podarí všetky odstrániť, potrvá to 12 až 18 mesiacov. Na takú činnosť však bude treba získať kvalifikáciu.

Nároky na manažment moderných domov budú totiž čoraz väčšie. V nich bude namontované high-tech zariadenie na dosiahnutie nízkej spotreby energie. Tie budú potrebovať pravidelnú údržbu, aby nedošlo k veľkým škodám. Ak systém vzduchotechniky zostane desať rokov bez údržby, splesnivie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.