Starý dub v obci Dubinné prežil požiar, vojny i modernizáciu dediny

Na snímke dominanta obce Dubinné, okres Bardejov, najstarší dub na Slovensku. Foto: TASR/Milan Kapusta

Dubinné 30. júla (TASR) – Staručký dub letný v strede dedinky Dubinné, okres Bardejov, si pamätá na dobré i zlé časy tejto hornošarišskej obce. Prvá písomná zmienka pochádza z polovice 14. storočia a už vtedy sa vedelo, že usadlosť vznikala pri mohutnom dube. Jeho vek sa odhaduje na viac ako 800 rokov.

"Dub má výšku 25 metrov, priemer koruny mal pred orezaním starých a zoschnutých konárov 20 metrov, dnes je však koruna menšia. Obvod kmeňa pri zemi je takmer 12,5 metra a vo výške chlapa je to 7,33 metra," píše sa v propagačných materiáloch.

Hovorí sa, že je to jeden z najstarších stromov na Slovensku a hoci sa pod jeho vzhľad neúprosne podpísal čas, na jar sa vždy zazelená k veľkej radosti dedinčanov. K unikátnemu stromu prechovávali náležitú úctu v minulosti i dnes.

Na snímke dominanta obce Dubinné, okres Bardejov, najstarší dub na Slovensku. Foto: TASR/Milan Kapusta

"Už keď sme ako chlapci chodievali pásť kravy, tak starí ľudia nám o tomto strome rozprávali legendy. Ani neviem, či sa tomu všetkému dalo veriť. Jedno je ale isté, bez tohto stromu si dedinu ani nevieme predstaviť," hovorí dôchodca Imrich Grohoľ. Staručný dub má toho za sebou naozaj veľa a podľa toho, ako vyzerá, sa s ním ozaj osud nemaznal. Ublížil mu čas i ľudia. Na druhej strane však treba dodať, že domáci sa strom snažili vždy chrániť.

Už v čase, keď sa na území dnešného Slovenska zdržovali bratrícke oddiely, chceli strom vyrúbať, ale dedinčania vraj vyzbierali peniaze, aby dub zachránili.

Na snímke bocian na konári najstaršieho duba na Slovensku v obci Dubinné. Foto: TASR/Milan Kapusta

Svojho stromu sa občania zastali aj počas svetových vojen. V prvej údajne presvedčili velenie delostreleckých oddielov, aby nestrieľali na tento strom, pretože ho používali ako zameriavací bod.

"Hovorilo sa, že sa v tomto strome počas druhej svetovej vojny ukrývali ľudia, ale či je to pravda, to neviem naisto. Od starých ľudí však viem, že v obrovskej bútľavine skrývali domáce zvieratá. Bolo to vtedy, keď Nemci utekali a brali všetko," približuje dôchodca.

Strom vraj odolal v roku 1913 aj veľkému požiaru, ktorému padlo za obeť mnoho domov a stodôl v dedine. V čase horúčav sa pred slnkom v bútľavine ukrývali ľudia. Boli časy, keď sa v ňom usadili sovy a aj dnes tu zvykne oddychovať bocian.

Dominanta Dubinného odolala aj modernizácii dediny, keď prebiehala elektrifikácia či iné práce v období socializmu. Dub nezlomil ani požiar, ktorý vznikol v dutine stromu, keď sa vraj niekto snažil dymovnicou vyhnať z diery sršne.

"Okolo tohto stromu bolo vždy veľa detí. Stále tu bolo rušno a krik. Naháňali sme sa tu a schovávali," spomína si na svoje mladé roky najstaršia obyvateľka obce 95-ročná Mária Hudáková.

Na snímke Mária Hudáková pri kmeni najstaršieho duba na Slovensku v obci Dubinné. Foto: TASR/Milan Kapusta

Dedinčania často zbierajú žalude tohto stromu na rôzne účely. Na iné miesta v obci presadili aj malé výhonky, ktoré sú nepochybne potomkami tohto stromu. Možno o niekoľko storočí bude v okolí rásť viac takýchto mohutných stromov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.