Cargo Slovakia dosiahol za 1. polrok zisk 549.000 eur

Foto: TASR

Bratislava 1. augusta (TASR) - Štátny nákladný dopravca Železničná spoločnosť Cargo Slovakia (ZSSK Cargo) dosiahol za prvý polrok tohto roka zisk vo výške 549.000 eur. Prevádzkový zisk firmy bol pritom za prvých šesť mesiacov tohto roka 15,59 milióna eur. "Dosiahnutý hospodársky výsledok je v porovnaní s plánom lepší o 1 milión eur, v porovnaní s minulým rokom však horší o 1,5 milióna eur," priblížil pre TASR hovorca spoločnosti Martin Halanda.

ZSSK Cargo prepravila za šesť mesiacov tohto roka 16,932 milióna ton tovarov a dosiahla prevádzkové výnosy 134,6 milióna eur. "Prevádzkové výnosy sú voči plánu nižšie o 6 %, voči minulému roku sú nižšie o 9 %," doplnil Halanda.

Nepriaznivé je podľa jeho slov plnenie plánu tržieb z prepravy, kde firma zaznamenala výpadok vo výške 10 % voči plánu. "Tento výpadok sa však spoločnosti darí korigovať najmä lepšou prácou s nákladnými vozňami, vyššími výnosmi z prenájmov a predaja aktív ako aj vyššími tržbami z iných prevádzkových aktivít," opísal.

Firma podľa neho šetrí aj na prevádzkových nákladoch, voči plánu sú nižšie o 7 %. Najvyššie úspory sú pritom v trakčných a netrakčných médiách a v poplatku za železničnú dopravnú cestu.

"Objem prepráv tovarov 16,932 milióna ton za sledované obdobie zaostáva za plánom o 878.000 ton," konštatoval Halanda. Najväčšie výpadky má spoločnosť v porovnaní s minulým rokom v prepravách železnej rudy, stavebnín a v kombinovanej doprave. "Naopak, priaznivo sa vyvíjali prepravy v komoditách ropné výrobky a uhlie," vymenoval hovorca.

Napriek výpadkom v prepravách ZSSK Cargo predpokladá, že na konci roka 2016 splní naplánovaný cieľ, a teda, že hospodárskym výsledkom bude zisk.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.