Prezidentka Taiwanu sa ospravedlnila pôvodnému obyvateľstvu

Na snímke je taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Foto: TASR AP

Taj-pej 1. augusta (TASR) - Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen sa dnes v mene svojej vlády ospravedlnila pôvodným obyvateľom ostrova za 400 rokov nadvlády a kolonizácie.

Informovala o tom agentúra AP s vysvetlením, že až do začiatku holandskej kolonizácie bol Taiwan obývaný rôznymi pôvodnými kmeňmi. Holanďania však potom začali na ostrov privážať pracovnú silu z Číny, čím sa narušila skladba obyvateľstva.

Momentálne tvorí pôvodné obyvateľstvo asi dve percentá z 23,5 milióna ľudí žijúcich na Taiwane. Ide o marginalizovanú skupinu, v ktorej sú oproti väčšine v priemere o 40 percent nižšie mzdy a vysoká nezamestnanosť. Navyše, veľká časť pôdy patriacej pôvodným obyvateľom je národným parkom, čo vedie k sporom s úradmi, ktoré lov rýb a zveri umožňujú len na základe úradného povolenia.

Cchaj je prvým lídrom Taiwanu, ktorého predkovia boli pôvodnými obyvateľmi tohto ostrova. Dnes sa im v mene vlády ospravedlnila za "utrpenie a nespravodlivosť", ktoré prežili za posledných 400 rokov. Uviedla, že osobne bude viesť komisiu na prešetrenie neprávostí, ktoré sa odohrali v minulosti. Ako uviedla AP, táto komisia bola vytvorená najmä s cieľom znížiť napätie vo vzťahoch medzi väčšinovým a pôvodným obyvateľstvom.

"Musíme vážne preskúmať dejiny a odhaliť pravdu," zdôraznila Cchaj a dodala, že dnešné ospravedlnenie je ďalším krokom vpred. Dodala, že vďaka tomu sa Taiwan bude môcť stať spoločnosťou založenou na spravodlivosti a rovnosti.

Zvýšiť mieru nezávislosti a dodržiavania práv pôvodných obyvateľov Taiwanu sľubovala Cchaj už počas kampane pred januárovými voľbami. Tento sľub jej počas uplynulého víkendu pripomenuli stovky pôvodných obyvateľov ostrova, ktorí sa zhromaždili pred prezidentským palácom a žiadali hlavu štátu, aby bránila ich právo na lov, pričom od vlády žiadali konkrétne opatrenia.

Cchaj, predsedníčka vládnucej Demokratickej pokrokovej strany, prevzala prezidentskú funkciu v máji - v období, keď vyvolávajú obavy zhoršujúce sa vzťahy Taiwanu s pevninskou Čínou, ako aj slabnutie ekonomiky ostrova.

Cchaj neuznáva politiku "jednej Číny", čo podľa kritikov povedie k zhoršeniu diplomatických vzťahov naprieč Taiwanským prielivom. Pozíciu v rámci vlastnej krajiny však bude mať jednoduchšiu o to, že v parlamentných voľbách zvíťazila práve jej strana.

Vedenie v Pekingu naďalej trvá na tom, že Taiwan je súčasťou čínskeho územia. Na januárové zvolenie Cchaj zareagovala Čína zvýšením nátlaku na Taiwan prostredníctvom vojenských cvičení, diplomatických opatrení a cezhraničných deportácií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.