Londýnsku políciu posilní 600 ozbrojených príslušníkov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo/PA, Andrew Parsons

Londýn 3. augusta (TASR) - Londýnska metropolitná polícia rozmiestni v uliciach hlavného mesta dodatočných 600 ozbrojených príslušníkov na ochranu proti teroristickým útokom. Oznámili to dnes príslušné miestne úrady, informuje agentúra Reuters.

Stupeň teroristickej hrozby je v Londýne na úrovni "vážny", čo znamená vysokú pravdepodobnosť. V Británii ide o druhý najvyšší stupeň ohrozenia. Opatrenie však nesúvisí s konkrétnymi zisteniami britských tajných služieb, ale má ísť o dlhodobú reakciu na sériu vražedných útokov v európskych štátoch.

"Každý, kto sleduje udalosti v Európe v uplynulých týždňoch, pochopí, prečo chceme preukázať odhodlanie chrániť verejnosť," uviedol vo vyhlásení veliteľ metropolitnej polície Bernard Hogan-Howe.

V súlade s britskými policajnými postupmi väčšina londýnskych policajtov nenosí pri sebe strelnú zbraň. "Skutočnosť, že musíme nakladať s ozbrojenými a vražednými útočníkmi, si vyžaduje zároveň ozbrojených policajtov, ktorí budú môcť použiť na zastavenie týchto zločincov silu," zdôraznil Hogan-Howe.

Londýn zasiahli 7. júla 2005 koordinované samovražedné bombové útoky, ktoré si vyžiadali 52 mŕtvych. Tri z nich sa odohrali v metre, jeden v autobuse, stáli za nimi islamskí extrémisti. Odvtedy sa britským bezpečnostným zložkám podarilo prekaziť množstvo ďalších pokusov o teroristické akcie.

Napriek tomu došlo na území Británie k niekoľkým incidentom menšieho rozsahu, ako bola vražda vojaka na ulici v južnom Londýne, ktorú spáchali dvaja extrémisti v máji 2013.

Šéf metropolitnej polície koncom júla vyhlásil, že teroristický útok na Britániu je vysoko pravdepodobný a je len otázkou času, kedy príde.

"Viem, že s každým novým prípadom, najmä ak sa udeje v našej blízkosti, narastá strach, že Británia bude ďalším cieľom v tejto vlne krutého a nezmysleného vraždenia. Viem, že obyvatelia chcú, aby som ich ako osoba zodpovedná za ochranu krajiny uistil, že k ničomu nedôjde. Obávam sa však, že im to na sto percent sľúbiť nemôžem," vyhlásil policajný šéf.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.