Dánski moslimovia sú ochotní pochovať jedného z vrahov z Normandie

Na archívnej snímke francúzski policajti hliadkujú na ulici pred kostolom v Etienne-du-Rouvray, kde islamisti podrezali katolíckeho kňaza, 27.7.2016. Foto: TASR AP

Kodaň/Paríž 4. augusta (TASR) - Dánski moslimovia sú pripravení pochovať jedného z islamistických vrahov francúzskeho kňaza Jacqua Hamela. Reagovali tak na postoj moslimskej komunity vo Francúzsku, ktorá Adela Kermicha odmietla pochovať, keďže svojím činom pošpinil islam. Informoval o tom dnes francúzsky denník Le Figaro.

S ponukou prišla dánska Islamská nadácia, ktorá sa v minulosti postarala aj o pohreb dánskeho islamského extrémistu palestínskeho pôvodu Omara El-Husseina, ktorý vo februári 2015 spáchal dva atentáty v Kodani.

Predseda Islamskej nadácie Kasem Said Ahmad sa pre dánsky denník Jyllands-Posten vyjadril, že je neprijateľné odmietnuť pochovať súverca. "Byť pochovaný je ľudským právom," zdôraznil, pričom však súčasne odsúdil vraždu, ktorú Kermiche so spoločníkom spáchali 26. júla vo francúzskom meste Saint-Étienne-du-Rouvray.

Ahmad v rozhovore spresnil, že ak Kermichovi príbuzní požiadajú o možnosť pochovať jeho telo v Dánsku, nadácia im vyhovie. Pochovaný by mohol byť na moslimskom cintoríne v Brondby.

Le Figaro pripomenul, že moslimská komunita v Saint-Étienne-du-Rouvray sa od Kermicha a jeho činu rozhodne dištancovala. Naopak, jej oficiálni predstavitelia i radoví členovia sa zúčastnili na pietnych podujatiach a modlitebných zhromaždeniach zorganizovaných po vražde kňaza Hamela, ktorý sa zasadzoval za dialóg medzi kresťanmi a moslimami.

Zatiaľ nie je jasné ani to, čo bude s telom druhého vraha, Abdela Malika Petitjeana. Francúzske médiá poznamenali, že ak im obom bude odoprený moslimský pohreb, budú zrejme pochovaní na obecnom cintoríne - podobne to bolo aj v prípade páchateľov predchádzajúcich atentátov.

Útok na vyše 80-ročného kňaza v Normandii bol ďalším zo série atentátov, ktoré sa vo Francúzsku odohrali od začiatku minulého roka. Len 12 dní pred vraždou v Saint-Étienne-du-Rouvray došlo v juhofrancúzskom Nice k útoku, pri ktorom džihádista za volantom kamióna zabil 84 ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.