Primátora ruského Jaroslavľa odsúdili na 12 rokov za korupciu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Moskva 3. augusta (TASR) - Na 12 rokov odňatia slobody vo väzení s prísnym režimom dnes v Rusku odsúdili primátora mesta Jaroslavľ, ktorého súd uznal za vinného z korupcie, informovala dnes agentúra RIA Novosti.

Podľa obžaloby prijal Jevgenij Urlašov ako primátor od miestneho podnikateľa úplatok vo výške 17 miliónov rubľov (228.000 eur). Výmenou za to mal podnikateľ dostať zákazky na projektoch v meste. Druhým bodom obvinenia bolo prijatie úplatku za pomoc pri získaní kontrolného balíka akcií v mestskej dopravnej firme.

V Urlašovovej kauze figurovali aj dvaja jeho podriadení: prvého z nich odsúdili na sedem rokov za napomáhanie pri celej transakcii, druhého súd odsúdil ešte v roku 2014 na päť rokov väzenia.

Urlašov pred súdom tvrdil, že je nevinný, a obvinenia voči svojej osobe označil za pomstu zo strany politických súperov.

Pre podozrenie z korupcie Urlašova zadržali v roku 2013, keď bol jediným opozičným politikom zvoleným do úradu primátora niektorého z veľkých ruských miest. Do funkcie ho zvolili v roku 2012, keď sa Ruskom prehnala vlna protestov opozície proti vedeniu krajiny.

Agentúra AP, ktorá o Urlašovovej kauze informovala tiež, označila verdikt súdu nad ním za "nezvyčajne prísny".

Sudca, ktorý vyniesol rozsudok, na dnešnom pojednávaní zdôvodnil, že "súd považoval za nutné vymerať maximálny trest, ako aj pokutu vo výške 60 miliónov rubľov..., ale bral pri tom do úvahy aj poľahčujúce okolnosti: pokročilý vek matky obvineného, neplnoletú dcéru, ako aj rad kladných posudkov... Spáchané činy však súd považuje za veľmi závažné a podkopávajúce autoritu úradov".

Urlašovova advokátka oznámila, že jej mandant sa proti verdiktu odvolá. "Rozsudok považujeme nielen za nespravodlivý, ale aj krutý," uviedla pred novinármi Ksenija Karpinská.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.