Rast aktivity v súkromnom sektore eurozóny sa v júli zrýchlil

Eurozóna Foto: TASR/AP

Brusel 3. augusta (TASR) – Tempo rastu aktivity v súkromnom sektore eurozóny sa v júli nespomalilo, ako naznačoval rýchly odhad, ale naopak, mierne vzrástlo. Zdá sa teda, že v euroregióne sa zatiaľ neprejavil výsledok britského referenda o odchode z Európskej únie a jeho ekonomika pokračuje v raste. Ale jeho tempo zostáva stále mierne. Vyplýva to zo spresnených výsledkov spoločnosti Markit, ktoré dnes zverejnila na svojej internetovej stránke.

Podľa najnovšieho prieskumu Markit kombinovaný index nákupných manažérov zo sektorov služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, sa po očistení od sezónnych vplyvov v júli zvýšil na 53,2 bodu z júnových 53,1 bodu. Rýchly odhad pritom naznačoval, že klesne na 52,9 bodu. Konečná júlová hodnota indexu je zároveň najvyššia za šesť mesiacov.

Júlový PMI sa tak opäť aspoň mierne vzdialil od zlomovej hranice 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu. PMI súkromného sektora eurozóny sa drží nad touto hranicou už od júla 2013.

Za júlový výsledok vďačí eurozóna najmä nemeckému súkromnému sektoru, ktorého PMI dosiahol minulý mesiac 55,3 bodu. Pomohol tak zmierniť takmer stagnáciu francúzskeho súkromného sektora (50,1 bodu) a spomalenie jeho rastu v Španielsku (53,7 bodu, najmenej za 32 mesiacov) a v Taliansku (52,2 bodu, dvojmesačné minimum) na výsledný PMI celej eurozóny.

Prieskum tiež ukázal, že aj PMI dominantného sektora služieb, ktorý napovedá, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem, od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, sa v júli neznížil na 52,7 bodu ako pri rýchlom odhade, ale naopak, stúpol na 52,9 bodu z 52,8 bodu v júni. Ale na druhej strane, aj spresnená hodnota indexu patrí medzi najnižšie za uplynulých 18 mesiacov.

Všetky štyri najväčšie ekonomiky eurozóny (Nemecko, Francúzsko. Taliansko a Španielsko) zaznamenali v júli rast aktivity v sektore služieb, aj zvýšenie nových objednávok a zamestnanosti, ale optimizmus manažérov napriek tomu klesol na 19-mesačné minimum.

No zároveň spoločnosť Markit v pondelok (1.8.) informovala, že spresnený index nákupných manažérov z výrobného sektora eurozóny sa minulý mesiac znížil na 52 bodov z júnových 52,8 bodu. Konečná hodnota júlového PMI je o máličko vyššia ako 51,9 bodu, ktoré dosiahol pri rýchlom odhade.

Podľa hlavného ekonóma Markit Chrisa Williamsona spresnený júlový výsledok prieskumu priniesol o niečo lepší obraz situácie v eurozóne, čo je povzbudzujúce vzhľadom na výsledok britského referenda. No na druhej strane, hodnota PMI signalizuje, že tempo rastu ekonomiky regiónu zostáva aj v 3. kvartáli stále mierne, zhruba na úrovni 0,3 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.