Hustosiate obilniny boli v 30. týždni pozberané zo 70 percent plôch

Na archívnej snímke žatva pšenice v Poľnohospodárskom družstve Chorvátsky Grob – Bernolákovo 12. júla 2016. Z celkového počtu vysadených obilnín tvorí pšenica 90 percent. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 5. augusta (TASR) - Žatevné práce v 30. kalendárnom týždni prerušovali dažde. V niektorých regiónoch sa pre počasie práce úplne zastavili, inde sa len spomalili. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

"Poľnohospodári upozorňujú na problémy s kvalitou obilnín, ktoré boli pôvodne určené na potravinárske účely. Naďalej nákupné ceny väčšiny komodít klesajú, zatiaľ neprišlo k stabilizácii, respektíve očakávanému zvyšovaniu nákupných cien. Na Slovensku je jačmeň spolu pozberaný na 76 %, hustosiate obilniny spolu na 70 % a repka takmer z 91 % plôch," spresnila.

V regióne Bratislava podľa Holéciovej pokračovali poľnohospodári v žatevných prácach, do konca 30. týždňa pozbierali hustosiate obilniny zo 76 % osiatej plochy. Podniky pokračovali v žatve raže a ovsa, výrazne pokročili pri zbere úrody jačmeňa jarného a pšenice.

Zberové práce v okrese Galanta sa blížia k záveru. Počas 30. týždňa mali poľnohospodári sťažené podmienky pri zbere úrody pre výdatné zrážky a následne intenzívne výpary (rosu), kombajny preto mohli pracovať iba v poobedňajších hodinách. Predpokladá sa, že do konca 31. týždňa sa v okrese zberové práce ukončia. V tomto období poľnohospodári začali aj so zberom maku, ktorý pestujú na výmere 462 hektárov.

Pestovatelia v okresoch Šaľa, Nitra, Zlaté Moravce, Trenčín patrili k tým, ktorí museli pre zrážky žatvu zastaviť. Hustosiate obilniny majú pozbierané na takmer 93 %. Žatvu prerušovalo počasie aj v oblasti Bánoviec nad Bebravou, čo spôsobilo, že v porovnaní s rokom 2015 sa žatva predĺži približne o 7 až 10 dní. Týmto posunom sa však zhoršuje kvalita pozberanej úrody a predlžujú sa pozberové práce.

V regióne Považská Bystrica majú hustosiate obilniny pozbierané na 79 %. Počas 31. týždňa budú poľnohospodári končiť so zberom repky, jačmeňa jarného a pšenice.

Žatva na Turci postupuje pomaly. Je prerušovaná každodennými zrážkami. Oziminy sú prezreté, počasie však nedovolí zobrať úrodu z polí. Niektoré podniky zbierajú obilie vlhké a následne ho sušia, čo zvyšuje náklady poľnohospodárskym subjektom. Nasledujúce dni v 31. týždni sa očakávajú bez zrážok, čo umožní farmárom venovať sa naplno žatve.

Aj vo Zvolene bola žatva negatívne ovplyvnená zrážkami. Postup žatvy sa výrazne spomalil, hustosiate obilniny spolu sú pozbierané len na 29 % z osiatej výmery. Na Liptove žatva pokračovala zberom jačmeňa ozimného a pšenice. Hustosiate obilniny spolu sú tam pozberané na 23 %.

V regióne Svidník žatevné práce prerušovali časté zrážky. Poľnohospodárom sa podarilo dokončiť zber repky a jačmeňa ozimného. Celkovo sú hustosiate obilniny v regióne pozbierané na takmer 49 %.

Sľubne vyzerajúci začiatok žatvy na Spiši sa v 30. týždni zastavil v dôsledku častých prehánok a búrok. K začiatku 31. týždňa je vymlátená len necelá tretina jačmeňa ozimného.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.