Pušičová oznámila, že sa vzdáva kandidatúry na šéfku OSN

Vesna Pusičová, archívne foto. Foto: TASR/AP Photo

Brusel 5. august (TASR) - Bývalá šéfka chorvátskej diplomacie Vesna Pusičová je prvou spomedzi 12 uchádzačov o funkciu generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN), ktorá sa vzdala kandidatúry na tento prestížny post. Uviedla to tlačová agentúra DPA.

Pusičová zaslala vo štvrtok list predsedovi Valného zhromaždenia OSN Mogensovi Lykketoftovi a predsedovi Bezpečnostnej rady OSN Ramlanovi Bin Ibrahimovi, že odstupuje zo súboja o kreslo, ktoré koncom tohto roka uvoľní Pan Ki-mun.

Chorvátska kandidátka vo svojom liste spresnila, že prvé kolo novozavedenej procedúry OSN na získanie dostatočnej podpory hlasov ukázalo, že výber "nešiel v jej prospech".

"Rada by som uľahčila pokračovanie tohto procesu tým, že stiahnem svoju kandidatúru na post budúceho generálneho tajomníka OSN," uviedla Pusičová.

Jej rozhodnutie prišlo deň pred dnešným druhým kolom procedúry zameranej na získanie podpory v 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN pre každého zo zvyšných kandidátov. Rada na základe hlasovania následne odporučí Valnému zhromaždeniu OSN, ktorého kandidáta odporúča.

Slovenský kandidát – minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák - má v tejto súťaži o jedného súpera menej.

Rozhodnutie Pusičovej zmenšilo tábor žien, ktoré sa uchádzajú o funkciu generálneho tajomníka OSN. V hre zostala generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokovová z Bulharska, niekdajšia šéfka moldavskej diplomacie Natalia Ghermanová, expremiérka Nového Zélandu Helen Clarková, ktorá riadi Rozvojový program OSN, argentínska ministerka zahraničných vecí Susana Malcorrová a bývalá šéfka sekretariátu OSN pre klimatickú zmenu Christiana Figueresová z Kostariky.

Ďalšími kandidátmi po boku Lajčáka sú minister zahraničných vecí Čiernej Hory Igor Lukšič, slovinský exprezident Danilo Türk, portugalský expremiér a bývalý vysoký komisár OSN pre utečencov Antonio Guterres, srbský exminister zahraničných vecí Vuk Jeremič a niekdajší šéf macedónskej diplomacie Srgjan Kerim.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.