Bezpečnostný expert: Európa sa musí pripraviť na teroristickú hrozbu

Zranení a mŕtvi ľudia ležia na mieste teroristického útoku muža, ktorý nákladným automobilom vošiel do oslavujúceho davu ľudí na promenáde v Nice v noci 14. júla 2016. Foto: TASR/AP

Budapešť 5. augusta (TASR) - Európa sa v strednodobom horizonte musí pripraviť na zvýšenú hrozbu terorizmu a musí sa jej prispôsobiť, vyhlásil dnes v relácii maďarskej verejnoprávnej televíznej stanice M1 expert pre bezpečnostnú politiku József Horváth.

"V súčasnej situácii treba brať vážne každú hrozbu," povedal podľa agentúry MTI Horváth v súvislosti s tým, že extrémistická skupina Islamský štát (IS) pohrozila Rakúsku. Súčasne však dodal, že doposiaľ nebolo zvyčajné, že by táto teroristická organizácia vopred avizovala, kde sa chystá útočiť. "Je to novinka alebo prvok, ktorý znižuje vážnosť hrozby," konštatoval expert.

"Udalosti posledných týždňov a mesiacov svedčia o tom, že všetky štátne podujatia, prípadne podujatia, kde sa zhromaždí viac ľudí, je potrebné vnímať ako potenciálny cieľ z hľadiska teroristickej hrozby," uzavrel odborník.

Maďarské ministerstvo vnútra: Medzi migráciou a terorizmom je zrejmá súvislosť

Je možné jasne konštatovať, že medzi migráciou a terorizmom existuje súvislosť, vyhlásil dnes v Budapešti na tlačovej konferencii štátny tajomník maďarského ministerstva vnútra Károly Kontrát.

Podľa agentúry MTI predstaviteľ rezortu vnútra povedal, že ilegálna migrácia, ktorá ťaží Európu, má množstvo negatívnych následkov zdravotného, sociálneho, kultúrneho a hospodárskeho charakteru, čo je však ešte horšie, ustálila sa teroristická hrozba.

"Od začiatku masového ilegálneho prisťahovalectva zomrelo v Európe pri útokoch vyše 300 ľudí, pričom za týmito útokmi stáli prisťahovalci, prípadne ľudia z prisťahovaleckého prostredia," dodal Kontrát.

Všetky útoky boli podľa jeho slov spáchané proti európskej kultúre, kresťanskej Európe a európskemu životnému štýlu, pričom takéto útoky sa môžu kedykoľvek zopakovať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.