Slováci sa ešte môžu zbaviť nechcených akcií, ale za poplatok

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/S. Písecký

Bratislava 6. augusta (TASR) - Možnosť bezodplatne previesť cenné papiere na štát skončila 30. júna tohto roka. Občania by však mali mať ešte možnosť zbaviť sa nechcených akcií. Prevod však nebude zadarmo. Spoločnosť Dlhopis, ktorá bezodplatné prevody zabezpečovala, hlási, že tento úkon bude po novom za poplatok.

Od roku 2009 požiadalo o bezodplatný prevod akcií viac ako 530.000 občanov. Počas júna tohto roka tak urobilo viac ako 5000 občanov.

Napriek tomu, že Centrálny depozitár cenných papierov upozorňoval na to, aby si ľudia pred prevodom overovali hodnotu cenných papierov, nie všetci to dôsledne robili. "Vyskytlo sa niekoľko desiatok prípadov, keď občania žiadali prevod aj cenných papierov, ktoré mali hodnotu. V takýchto prípadoch sme občanov upozornili, že ide o hodnotné cenné papiere a odporučili sme im bezodplatný prevod opätovne zvážiť. Vo väčšine týchto prípadov nás občania požiadali o storno zmluvy," priblížila manažérka spoločnosti Dlhopis Alexandra Pápešová.

Hoci možnosť bezodplatne previesť akcie už skončila, občania by sa mohli zbaviť nechcených akcií aj v budúcnosti. Bude to však za poplatok. Koľko by mala táto služba stáť, spoločnosť Dlhopis zatiaľ nezverejnila. "Spoločnosť Dlhopis plánuje po dobehu zákonného procesu ponúknuť možnosť previesť cenné papiere na našu spoločnosť. Táto možnosť však už pre občanov nebude bezplatná. Občanom, ktorí cenné papiere nestihli previesť v zákonnej lehote, preto odporúčame sledovať našu webovú stránku kde zverejníme podrobnejšie informácie ako aj cenník," dodala Pápešová.

Majiteľom účtov, ktorí sa rozhodli, že si cenné papiere ponechajú, bude centrálny depozitár za ich vedenie aj naďalej fakturovať poplatok podľa aktuálneho cenníka.

Z údajov centrálneho depozitára vyplýva, že priemerný vek majiteľov účtov je 58 rokov. Ku koncu minulého roka bolo najviac vlastníkov vo veku od 40 do 60 rokov, konkrétne vyše 95.000 a vo veku nad 60 rokov ich bolo okolo 59.000.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.